Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgry odrzucają niemiecką krytykę ich nowej konstytucji

0
Podziel się:

Rząd Węgier w ostrej formie odrzucił niemiecką krytykę przyjętej w
poniedziałek nowej konstytucji węgierskiej, mówiąc o niedopuszczalnej próbie ingerencji.

Rząd Węgier w ostrej formie odrzucił niemiecką krytykę przyjętej w poniedziałek nowej konstytucji węgierskiej, mówiąc o niedopuszczalnej próbie ingerencji.

Rzecznik węgierskiego premiera Viktora Orbana, Peter Szijjarto, oświadczył we wtorek - jak poinformowała agencja MTI - że niedopuszczalna była wypowiedź sekretarza stanu w niemieckim MSZ Wernera Hoyera, który wyrażał wątpliwości, czy nowa konstytucja Węgier jest możliwa do pogodzenia z zasadami Unii Europejskiej.

Tego rodzaju "próba ingerencji" jest sprzeczna z sojuszniczymi stosunkami między Niemcami a Węgrami oraz ze "zwyczajowymi formami zachowania między państwami" - powiedział Szijjarto.

Rzecznik dodał, że Węgry przez całe dziesięciolecia musiały znosić to, że "z innych stolic chciano nam mówić, co powinniśmy, lub co wolno nam zrobić, albo co powinna zawierać węgierska konstytucja". Szijjarto zaznaczył, że te czasy już się skończyły.

Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek nową konstytucję głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP, która ma dwie trzecie miejsc w parlamencie. Część opozycji zbojkotowała głosowanie, część głosowała przeciwko nowej ustawie zasadniczej.

Nowa konstytucja ma być podpisana przez prezydenta Pala Schmitta 25 kwietnia, w pierwszą rocznicę zwycięstwa Fideszu w wyborach parlamentarnych. Wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Przewiduje ona zmianę nazwy kraju z Republiki Węgierskiej na Węgry. W jej tekście są odwołania do "korony węgierskiej", nawiązujące do historycznej koncepcji wielkich Węgier - państwa sprzed traktatu z Trianon z 1920 roku, na mocy którego Węgry utraciły ponad dwie trzecie powierzchni, a poza granicami znalazło się 3,5 mln Węgrów.

Zakłada się w niej m.in. ograniczenie prerogatyw Trybunału Konstytucyjnego i rozszerzenie uprawnień prezydenta do rozwiązania parlamentu, o ile budżet nie będzie przyjęty do kwietnia każdego roku.

Nowa konstytucja rozszerza zakres spraw wymagających zgody dwóch trzecich członków parlamentu w takich dziedzinach jak emerytury, podatki i ustawa dotycząca banku centralnego. Narodową walutą pozostaje forint; zmiana waluty wymaga także zgody dwóch trzecich składu parlamentu. Jest też zapis o ochronie instytucji małżeństwa jako związku kobiety z mężczyzną i o ochronie życia poczętego. (PAP)

az/ ap/

8815978 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)