Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgry: Orban: decyzja ws. kontrowersyjnego pomnika po wyborach

0
Podziel się:

W opublikowanym w czwartek liście do Federacji Węgierskich
Gmin Żydowskich (Mazsihisz) premier Viktor Orban poinformował, że zawiesza do czasu wyborów
dyskusję na temat kontrowersyjnego pomnika, upamiętniającego niemiecką okupację Węgier w latach
1944-45.

W opublikowanym w czwartek liście do Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich (Mazsihisz) premier Viktor Orban poinformował, że zawiesza do czasu wyborów dyskusję na temat kontrowersyjnego pomnika, upamiętniającego niemiecką okupację Węgier w latach 1944-45.

Jak napisał Orban, debatę tę należy przenieść na czas po wyznaczonych na 6 kwietnia wyborach parlamentarnych, gdyż obecnie istnieje niebezpieczeństwo, że "mimo najlepszych chęci nie będziemy nawzajem słyszeć naszych głosów". Dodał, że dogodny dla dialogu będzie okres "po świętach Wielkanocy, które dla nas wszystkich oznaczają odnowę".

Mazsihisz wezwał wcześniej rząd, by odciął się od koncepcji pomnika, który "niesłusznie przedstawia ówczesnych władców Węgier jako uosobioną niewinność".

Pomnik przedstawia niemieckiego orła, który napada na symbolizującego Węgry archanioła Gabriela. Miał być pierwotnie odsłonięty na Placu Wolności w Budapeszcie 19 marca, w 70. rocznicę wkroczenia wojsk niemieckich na Węgry i pozbawienia władzy ich regenta Miklosa Horthy'ego.

Według Mazsihisz, pomnik w tej formie minimalizowałby role Węgier w Holokauście, którego ofiarą padło 550 tys. węgierskich Żydów. (PAP)

dmi/ ro/

15803200 15803401 15804219

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)