Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry: Parlament znowelizował ustawę o obywatelstwie

0
Podziel się

Parlament Węgier znowelizował w środę ustawę o
obywatelstwie, ułatwiając jego uzyskanie ponad 2 mln Węgrów mieszkających w państwach ościennych.

bEiLpbqZ

Parlament Węgier znowelizował w środę ustawę o obywatelstwie, ułatwiając jego uzyskanie ponad 2 mln Węgrów mieszkających w państwach ościennych.

Nowelizacja - którą przyjęto 344 głosami za, przy trzech przeciwnych i pięciu wstrzymujących się - pozwoli osobom narodowości węgierskiej ubiegać się o obywatelstwo bez konieczności mieszkania na Węgrzech, jeśli mają węgierskich przodków i mówią po węgiersku.

Ustawa, która ma obowiązywać od stycznia 2011 roku, wywołała zaniepokojenie państw sąsiednich o licznej mniejszości węgierskiej, a zwłaszcza Słowacji. Premier tego kraju Robert Fico powiedział, że "jeśli Węgry przyjmą to prawo, Słowacja uzna je za zagrożenie dla bezpieczeństwa".

bEiLpbrb

Zdaniem analityków węgierskich niewiele osób wystąpi o obywatelstwo węgierskie na Słowacji, gdyż będą obawiać się "zdecydowanej reakcji" zapowiedzianej przez władze tego kraju. Bratysława zagroziła odebraniem obywatelstwa słowackiego tym, którzy wystąpią o obywatelstwo węgierskie.

"Słowacka reakcja może być nieproporcjonalnie ostra - uważa analityk z firmy analityczno-konsultingowej Political Capital w Budapeszcie Peter Krako. - Relacje dwustronne będą zależeć od składu nowego rządu słowackiego (po wyborach z 12 czerwca) (...), który może nawet potrzebować węgierskich partii do koalicji".

Jak podkreśla prasa węgierska, przyjęta nowelizacja nie daje nowym obywatelom prawa do udziału w wyborach, jak również do korzystania ze świadczeń socjalnych i otrzymywania emerytury na Węgrzech.

Węgrzy znaleźli się w granicach państw ościennych na skutek Traktatu z Trianon z 1920 roku. Państwo węgierskie utraciło wówczas dwie trzecie swego terytorium. Najwięcej Węgrów mieszka w Rumunii (co najmniej milion) i na Słowacji. W tym ostatnim kraju stanowią około 10 proc. spośród 5,4 mln mieszkańców. Węgrzy mieszkają również w Serbii, na Ukrainie, w Chorwacji i w Austrii.

bEiLpbrh

Projekt nowelizacji złożyła centroprawicowa partia Fidesz, która uzyskała w kwietniowych wyborach konstytucyjną większość mandatów w parlamencie. (PAP)

mw/ ap/

int.

bEiLpbrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)