Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgrzyn: do końca br. będą gotowe założenia prawa restrukturyzacyjnego

0
Podziel się:

Do końca roku pod obrady Rady Ministrów powinien trafić projekt założeń
nowego prawa restrukturyzacyjnego - zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Wojciech
Węgrzyn podczas V Polskiego Kongresu Prawa Upadłościowego i Naprawczego - INSI 2013.

Do końca roku pod obrady Rady Ministrów powinien trafić projekt założeń nowego prawa restrukturyzacyjnego - zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podczas V Polskiego Kongresu Prawa Upadłościowego i Naprawczego - INSI 2013.

Przy okazji ma być zmienione także obecne Prawo upadłościowe i naprawcze. Projekt jest już po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych, trwają jeszcze tylko uzgodnienia z Ministerstwem Finansów - poinformował Węgrzyn.

Prace są prowadzone wspólnie z Ministerstwem Gospodarki. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj powiedział podczas kongresu, że najważniejsze będzie oddzielenie obu procedur: restrukturyzacyjnej i naprawczej od postępowania upadłościowego, a także zmiana społecznego odbioru postępowania restrukturyzacyjnego - dziś przedsiębiorcy nie chcą rozpoczynać postępowań naprawczych w obawie przed utratą dobrego wizerunku, czyli - jak powiedział Haładyj - "stygmatyzacją".

Wiceminister gospodarki poinformował, że w planach jest wprowadzenie czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Ma być też zmieniona definicja niewypłacalności dłużnika, aby decydowała o niej faktyczna niewypłacalność, a nie - jak obecnie - "dwie niezapłacone faktury".

Haładyj zapowiedział uproszczenie procedur zgłaszania wierzytelności oraz powstanie Centralnego Rejestru Upadłości, który ma zwiększyć przejrzystość postępowań upadłościowych oraz sprawić, że składniki masy upadłości będą szybciej i efektywniej zbywane, aby mogły być nadal wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Zmienione mają być także zasady wypłacania wynagrodzeń syndyków,

Oprócz zmian w postępowaniu upadłościowym i naprawczym oraz wprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, wiceminister gospodarki zapowiedział także dwie inne zmiany. Pierwsza ma zmierzać do wprowadzenia systemu informacji o wiarygodności płatniczej w obrocie gospodarczym. Celem jest to, by każdy mógł sprawdzić w biurze informacji gospodarczej wypłacalność swojego kontrahenta.

Druga zmiana ma zachęcać do polubownego rozstrzygania sporów - dziś bardzo niechętnie wykorzystywanego przez przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich.

Na razie w Ministerstwie Gospodarki są wypracowywane rekomendacje do obu zmian. W październiku resort opublikował "Zieloną Księgę - System informacji o wiarygodności płatniczej w obrocie gospodarczym", w której przedstawił, jak obecnie działają biura informacji gospodarczej w Polsce i na świecie oraz wskazał, co należałoby zmienić, żeby taki system był rzeczywiście skuteczny.

13 listopada odbędzie się w resorcie gospodarki spotkanie konsultacyjne na temat Zielonej Księgi - poinformował Haładyj. Na podstawie rekomendacji Ministerstwo Gospodarki zamierza przygotować założenia do zmiany przepisów.

Organizatorem V Polskiego Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego - INSO 2013 jest Instytut Allerhanda, patronem medialnym - Polska Agencja Prasowa. (PAP)

kjed/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)