Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wen: nie można dopuścić do konfrontacji na Płw. Koreańskim

0
Podziel się

Chiński premier Wen Jiabao oświadczył w niedzielę, że należy zrobić
wszystko, by nie doszło do konfrontacji między Koreą Północna a Południową w związku z zatopieniem
południowokoreańskiego okrętu wojennego, przypisywanym Phenianowi.

bEghbRhh

Chiński premier Wen Jiabao oświadczył w niedzielę, że należy zrobić wszystko, by nie doszło do konfrontacji między Koreą Północna a Południową w związku z zatopieniem południowokoreańskiego okrętu wojennego, przypisywanym Phenianowi.

Premier Chin nie zasygnalizował jednak, by Pekin miał potępić władze w Phenianie w związku z incydentem. Wen wypowiedział się po szczycie w Korei Południowej, w czasie którego rozmawiał m.in. z japońskim premierem Yukio Hatoyamą i południowokoreańskim prezydentem Li Miung Bakiem.

"Najpilniejszym zadaniem jest teraz osłabienie wpływu incydentu z okrętem, złagodzenie napiętej sytuacji i uniknięcie konfrontacji" - powiedział Wen na konferencji prasowej.

bEghbRhj

Chiny znalazły się pod presją Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych, które nalegają, by Pekin przyłączył się do międzynarodowych głosów potępienia Phenianu. Chiny dysponują prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zatem bez zgody Pekinu nie ma mowy o potępieniu Korei Północnej czy nałożeniu sankcji.

Władze w Seulu oświadczyły 20 maja, iż mają mocne dowody na to, że północnokoreański okręt podwodny w marcu wpłynął na południowokoreańskie wody terytorialne i zaatakował południowokoreańską korwetę "Cheonan". Ze 104 marynarzy na pokładzie uratowano 58. Atak torpedowy potwierdziła międzynarodowa ekipa dochodzeniowa. (PAP)

ksaj/

6333563 6333617 arch.

bEghbRhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)