Notowania

wiadomości
13.07.2011 16:19

Wenecja" Kolskiego z nagrodą "dla najmądrzejszego filmu"

"Wenecja" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego została uhonorowana nagrodą "dla najmądrzejszego filmu" na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Arteku na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wenecja" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego została uhonorowana nagrodą "dla najmądrzejszego filmu" na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Arteku na Ukrainie.

To największa w regionie impreza prezentująca kino dla młodej widowni - zwróciła uwagę w komunikacie przesłanym PAP w środę Aleksandra Biernacka, odpowiedzialna w Telewizji Polskiej za koordynację festiwali filmowych.

Obraz Kolskiego został wyprodukowany przez Akson Studio i TVP.

Nagrodę dla "Wenecji" przyznało na Ukrainie 24-osobowe jury (w dwóch składach: jury dziecięce i jury młodzieżowe), wyselekcjonowane spośród 3 tys. młodych widzów biorących udział w festiwalu w Arteku.

"Bardzo schlebia mi ta nagroda oraz to, że przyznano ją właśnie w kategorii: film najmądrzejszy. Kryteria, według których mądrość oceniają dzieci, są moim zdaniem czystsze i przejrzystsze niż w przypadku dorosłych osób dokonujących ocen" - powiedział w środę PAP Jan Jakub Kolski.

Na Ukrainie doceniono również zdjęcia do filmu "Wenecja" - wyróżnienie przyznano operatorowi Arturowi Reinhartowi.

Scenariusz "Wenecji" powstał na podstawie prozy Włodzimierza Odojewskiego. Film jest poetycką opowieścią o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciw zastanej rzeczywistości. To także historia niezwykłej podróży, podczas której, dzięki ludzkiej sile wyobraźni, zwykła piwnica zamienia się w jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Ziemi.

Głównym bohaterem filmu jest mały Marek. Dzieciństwo chłopca przypada na czas II wojny światowej. Rodzina Marka zmuszona jest do ucieczki. Marek nie może, o czym wcześniej marzył, wybrać się z rodzicami w podróż do Włoch. Musi zamieszkać z mamą na prowincji.

W obsadzie "Wenecji" są m.in.: Marcin Walewski (Marek), Magdalena Cielecka i Agnieszka Grochowska.

Festiwal na Ukrainie odbywał się w dniach 3-9 lipca.(PAP)

jp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz