Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Westinghouse bardzo zainteresowany przetargiem na elektrownię jądrową

0
Podziel się:

Koncern Westinghouse jest bardzo zainteresowany startem w przetargu na
technologię dla polskiej elektrowni jądrowej - powiedział PAP prezes europejskiego oddziału firmy
Yves Brachet. Z decyzją poczekamy na szczegółowe wymagania przetargowe - dodał.

Koncern Westinghouse jest bardzo zainteresowany startem w przetargu na technologię dla polskiej elektrowni jądrowej - powiedział PAP prezes europejskiego oddziału firmy Yves Brachet. Z decyzją poczekamy na szczegółowe wymagania przetargowe - dodał.

"Fakt, że jesteśmy w Polsce teraz, że byliśmy na konferencji dostawców (zorganizowanej przez PGE - PAP) świadczy o tym, że jesteśmy bardzo zainteresowani i nasza odpowiedź będzie raczej pozytywna. Żeby definitywnie powiedzieć +tak+, musimy poczekać na dokumenty ze szczegółami przetargu" - powiedział Brachet.

Przetarg na technologię dla polskiej siłowni atomowej jej inwestor - Polska Grupa Energetyczna - ma oficjalnie rozpisać do końca roku. W ubiegłym tygodniu PGE ujawniło krótką listę potencjalnych lokalizacji elektrowni. Zostanie zbudowana w Żarnowcu albo w Choczewie lub Gąskach nad samym Morzem Bałtyckim.

"Nie byliśmy jeszcze w tych miejscach, więc żeby je oceniać, musimy wiedzieć o nich trochę więcej. Na razie nie widzimy jednak żadnych przeciwwskazań, nic nie wskazuje na to, że wskazane miejsca nie mogłyby być zaadaptowane pod budowę elektrowni, ale czekamy na dokumentację" - powiedział Brachet.

Jak wyjaśnił, ostateczny projekt można zawsze dostosować do miejsca, ale do tego potrzeba bardzo precyzyjnych danych: o prądach morskich na miejscu, o wysokości lokalizacji nad poziomem morza, o odległości, jaką będzie musiała pokonać woda do chłodzenia etc. "Ale wszystko wskazuje na to, że wymagania te będą spełnione, chociaż to nie jest jeszcze definitywna odpowiedź" - zaznaczył.

Sądzimy, że nasz produkt - reaktor AP 1000 - odpowiada na potrzeby Polski i jeżeli wystartujemy w przetargu, będziemy bardzo konkurencyjni - dodał Yves Brachet.

Rządowe plany zakładają na razie wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o mocy ok. 3000 MW każda. W pierwszej Grupa chce zachować co najmniej 51 proc. udziałów.

Na zorganizowanej przez PGE we wrześniu konferencji dostawców technologii pojawiło się siedmiu najważniejszych światowych producentów: Westinghouse, GE-Hitachi, Mitsubishi, KEPCO (Korean Power Electric Corporation), Areva, AECL (Atomic Energy of Canada Limited) oraz ATMEA (joint venture AREVY i Mitsubishi Heavy Industries).

Przetarg na dostawcę technologii ma zostać rozstrzygnięty do końca 2013 r. Według PGE, w tym momencie ostateczna lokalizacja ma być już znana. Pierwszy reaktor pierwszej polskiej siłowni ma ruszyć do końca 2020 r. PGE wstępnie szacuje koszt inwestycji na 35 do 55 mld zł.

Start w przetargu zadeklarowali już: francuska Areva oraz GE-Hitachi Nuclear Energy.

Wojciech Krzyczkowski (PAP)

wkr/ pad/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.