Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wg Kerry'ego USA w szpiegowaniu "zaszły za daleko"

0
Podziel się

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry przyznał w czwartek w czasie
wideokonferencji z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Williamem Hague, że USA w
szpiegowaniu "zaszły za daleko".

bEpGopnp

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry przyznał w czwartek w czasie wideokonferencji z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Williamem Hague, że USA w szpiegowaniu "zaszły za daleko".

Tłumaczył jednak, że zgromadzone dane wywiadowcze służyły walce z terroryzmem i ochronie przed zamachami podobnymi do tych w Nowym Jorku w 2001 roku. Szefowi MSZ w Londynie wyjaśniał, że dzięki nim udało się zapobiec kilku planom ataku.

"W pewnych przypadkach, przyznaję, tak samo jak zrobił to prezydent (Barack Obama)
, niektóre z tych działań zaszły zbyt daleko i zapewniamy, że w przyszłości się to już nie powtórzy" - powiedział Kerry.

bEpGopnr

"Zapobiegliśmy spadaniu samolotów, eksplozjom budynków i zabójstwom ludzi, ponieważ na czas byliśmy informowani o takich planach" - tłumaczył sekretarz stanu USA. I - zwracają się do Europejczyków - dodał: "mogę was zapewnić, że w konsekwencji tych działań nikt niewinny nie poniósł krzywdy".

Praktyki amerykańskiego wywiadu, w tym inwigilacji internetu na wielką skalę, przechwytywania danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji, czy Hiszpanii i wreszcie podsłuchiwania telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw, ujawnił były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden, który otrzymał roczny azyl w Rosji. (PAP)

zab/

14947353 arch. int.

bEpGopnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)