Notowania

raport
16.07.2010 12:57

WHO krytykuje raport AI o Korei Płn.

Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) określiła w piątek raport Amnesty International (AI) na temat opieki medycznej w Korei Północnej jako nienaukowy i przestarzały.

Podziel się
Dodaj komentarz

Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) określiła w piątek raport Amnesty International (AI) na temat opieki medycznej w Korei Północnej jako nienaukowy i przestarzały.

Rzecznik WHO Paul Garwood podkreślił, że nie krytykuje pracy AI. Dodał jednak, że opublikowany w czwartek raport opiera się na niepotwierdzonych danych, a niektóre opisywane w nim historie sięgają 2001 roku.

Garwood skontrastował raport z charakteryzującym się - jego zdaniem - naukowym podejściem obrazem opieki zdrowotnej przedstawionym przez szefową WHO Margaret Chan po jej kwietniowej wizycie w tym państwie.

Chan stwierdziła że komunistyczna Korea Płn. zapewnia obywatelom opiekę medyczną, której "zazdroszczą jej" inne kraje rozwijające się. Przedstawicielka WHO Fadela Chaib zapytana w piątek, o które państwa chodzi, nie potrafiła wymienić ani jednego.

Czwartkowy raport AI głosi, że Korea Płn. nie zapewnia obywatelom podstawowej opieki medycznej. Szpitale ledwo funkcjonują, a wielu ludzi jest zbyt biednych, by płacić za lekarstwa i zabiegi. Dokument wspomina również o amputacjach przeprowadzanych bez znieczulenia.

Raport AI opiera się na rozmowach z 40 osobami, które uciekły z Korei Północnej w latach 2004-2009. AI konsultowała się też z lekarzami, którzy współpracują z tym krajem.

Rozmówcy Amnesty relacjonowali, że przez ostatnie 20 lat musieli płacić za wszystkie usługi medyczne. Jak powiedział jeden z nich, w szpitalach nie ma lekarstw i pacjenci muszą je kupować sami.

Północni Koreańczycy "ogromnie potrzebują pomocy medycznej i żywności" - wskazywała działaczka AI Catherine Barber. Apelowała, by nie używać pomocy dla Korei Północnej jako politycznej gry pomiędzy dostarczającymi ją krajami.

Według statystyk WHO władze w Phenianie wydają rocznie mniej niż jednego dolara na osobę na opiekę zdrowotną. (PAP)

jhp/ ap/

6626556 arch.

Tagi: raport, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz