Notowania

wiadomości
18.05.2011 12:59

Wiatr utrudnia operację demontażu szczytu hełmu gdańskiego ratusza

Opóźnia się zaplanowany na środowe południe demontaż szczytu hełmu gdańskiego Ratusza Głównego Miasta: operację utrudnia wiatr. Prawie 15-metrowy czubek hełmu, odtworzonego po II wojnie światowej, trzeba zdemontować i zbudować na nowo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opóźnia się zaplanowany na środowe południe demontaż szczytu hełmu gdańskiego Ratusza Głównego Miasta: operację utrudnia wiatr. Prawie 15-metrowy czubek hełmu, odtworzonego po II wojnie światowej, trzeba zdemontować i zbudować na nowo.

Jak poinformowała PAP Monika Krygier z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które ma w ratuszu swoją główną siedzibę, według informacji meteorologów, po godz. 13 w środę wiatr powinien zelżeć na tyle, by możliwa była próba zdemontowania szczytu hełmu.

Przygotowania do operacji rozpoczęły się już we wtorek, kiedy to pod ratusz przyjechały dźwigi i inne pojazdy pomocnicze, w tym ciężarówki z balastem. Sam demontaż zaplanowano na środę w południe. Po odcięciu i ściągnięciu na ziemię wierzchołka wieży, pozostanie on na miejscu do późnych godzin nocnych, kiedy to konstrukcja zostanie odtransportowana na plac firmy, która zajmie się jej odtworzeniem.

Demontaż i odbudowę hełmu wykonuje firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Gdańsku, która parę tygodni temu wygrała przetarg ogłoszony przez Muzeum.

Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich. Stan jego najwyższej, liczącej ok. 15 metrów wysokości, części okazał się na tyle zły, że zdecydowano o jej demontażu i zbudowaniu na nowo.

Prace przy szczycie hełmu mają rozpocząć się w kwietniu, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec sierpnia.

Przed ponownym zamontowaniem na wieży, na szczycie odtworzonego fragmentu hełmu zostanie zainstalowana rzeźba Zygmunta II Augusta, która została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Rzeźbę poddano konserwacji, a wraz z nią mechanizm, dzięki któremu jeszcze parę lat temu figura obracała się pod naporem wiatru (wiejącego w rozwartą połę królewskiego płaszcza).

Mierzący ok. 80 metrów wysokości gdański Ratusz Głównego Miasta, to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W 1945 roku Ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ub. wieku udało się m.in., odtworzyć wieżę i - także zniszczoną, mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy to w obiekcie utworzono miejskie muzeum. (PAP)

aks/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz