Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceminister ON w Bumarze Łabędy ws. programu pancernego

0
Podziel się:

Odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej
Waldemar Skrzypczak wyraził w poniedziałek w Gliwicach nadzieję, że jeszcze w tym roku gotowy
będzie tzw. demonstrator technologii nowej uniwersalnej platformy pancernej z Bumaru .

Odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Skrzypczak wyraził w poniedziałek w Gliwicach nadzieję, że jeszcze w tym roku gotowy będzie tzw. demonstrator technologii nowej uniwersalnej platformy pancernej z Bumaru .

Zapewniali go tym przedstawiciele gliwickich Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych (OBRUM), które należą do Grupy Bumar.

Zgodnie z określonym przez MON wstępnym podziałem realizacji tzw. polskiego programu pancernego, tzw. dywizja Bumar Ląd, w skład której wchodzą m.in. Łabędy i OBRUM, została wyznaczona do kierowania projektem tzw. platformy uniwersalnej ciężkiej.

Ma ona stać się podstawą dla m.in. czołgu podstawowego polskiej armii, ale też innych pojazdów na podwoziach gąsienicowych, w tym artylerii samobieżnej, wozów zabezpieczenia technicznego i przepraw mostowych. Tylko w przypadku platformy ciężkiej gąsienicowej chodzi o potencjalne zamówienie na kilkaset wozów.

"Bumar Łabędy będzie miał duży udział w tym projekcie - będzie m.in. realizował zadania związane z wykonaniem prototypu, a potem seryjnej produkcji czołgu podstawowego na platformie uniwersalnej. () Omówiliśmy sprawy związane z projektowaniem i przygotowaniem do realizacji tego zadania. Ufamy, że za dwa lata będzie prototyp do prób, testów" - zaznaczył Skrzypczak.

W projekcie platformy opracowana została już koncepcja wozu wsparcia bezpośredniego. "Opracowywany tzw. demonstrator technologii ma być pokazany na tegorocznych targach MSOP Kielce" - powiedział PAP wicedyrektor ds. rozwoju OBRUM Paweł Lamla. "Przewidujemy, że ten projekt będzie realizowany z zagranicznym partnerem strategicznym tak, aby dokonać transferu technologii" - dodał.

Nowa platforma będzie mogła pełnić funkcję wozu wsparcia bezpośredniego czy czołgu podstawowego - w zależności m.in. od zamontowanej wieży. Gliwicki zakład przygotowuje się do produkcji wież 105 i 120 mm, opracowywane są także bezzałogowe wieże 30 mm. "Widzimy Bumar-Łabędy, jako centrum wieżowe dla wszystkich systemów wieżowych, jakie będą dedykowane dla polskich platform bojowych" - zaznaczył w poniedziałek Skrzypczak.

Prócz projektu platformy Łabędy i OBRUM mają także - w ramach programu pancernego - koordynować modernizację 128 czołgów Leopard. W tej sprawie współpracują ze specjalizującym się w takich zadaniach monachijskim konsorcjum Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Obecnie opracowywana jest koncepcja zmodernizowanego czołgu, jego prototyp do badań ma być gotowy na koniec tego roku.

"Budujemy w tej chwili zdolności do realizacji tego zadania z Niemcami. Fabryka będzie wymagała dosyć istotnych zmian w zakresie technologii produkcji - () zdolności te będą gotowe w połowie przyszłego roku" - powiedział Lamla.

W pozostałych projektach Polskiego Narodowego Programu Pancernego - platformy lekkiej, kołowego transportera opancerzonego i transportera inżynieryjnego - Łabędy i OBRUM są partnerami mających je realizować konsorcjów.

Wiceminister Skrzypczak akcentował w poniedziałek, że przygotowania do realizacji projektów programu pancernego trwają niezależnie od kwestii tzw. konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, koncepcja konsolidacji, wypracowywana przez resorty obrony, skarbu i gospodarki, ma być przedstawiona do końca marca.

Prezes Grupy Bumar Krzysztof Krystowski wskazał natomiast, że trwający już proces konsolidacji w obrębie grupy ma prowadzić m.in. do przeniesienia OBRUM, a także zakładów Bumar Mikulczyce, na teren Bumaru Łabędy. Działające w Łabędach - i docelowo powiązane kapitałowo - OBRUM ma stać się centrum konstrukcyjnym dywizji Bumar Ląd. Obecnie w skład Bumaru Ląd, jednej z czterech dywizji Grupy Bumar, poza OBRUM-em i Łabędami, wchodzą Zakłady Mechaniczne Tarnów.

W kontekście projektów programu pancernego Bumar nie przewiduje - przynajmniej na razie - zwiększania zatrudnienia w Łabędach. Zakłada natomiast przyjęcia nowych pracowników w obszarze badawczo-rozwojowym. Bazą kadrową dla OBRUM są m.in. absolwenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej.(PAP)

mtb/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)