Notowania

wiadomości
21.07.2011 14:18

Wiceszef polskiego MSZ i komisarz UE zbadają sytuację w Rogu Afryki

Wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski oraz komisarz UE ds. Pomocy Humanitarnej Kristalina Georgieva w piątek i sobotę odbędą wspólną wizytę w Kenii w związku z klęską głodu w regionie - czytamy w komunikacie MSZ przesłanym w czwartek PAP.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski oraz komisarz UE ds. Pomocy Humanitarnej Kristalina Georgieva w piątek i sobotę odbędą wspólną wizytę w Kenii w związku z klęską głodu w regionie - czytamy w komunikacie MSZ przesłanym w czwartek PAP.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 20 lipca najpoważniejszy od lat stan klęski głodu w Rogu Afryki w wyniku suszy i bardzo wysokich cen żywności w regionie. Najtrudniejsza jest sytuacja w Somalii, gdzie w ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy ludzi, głównie dzieci, zmarło. Bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje też w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza tam, gdzie napływają uchodźcy z Somalii.

Dramatyczna sytuacja w Rogu Afryki i pomoc dla tego regionu będą tematem zwołanych w trybie pilnym obrad FAO w Rzymie 25 lipca. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele 191 państw członkowskich, międzynarodowych organizacji, banków rozwoju i organizacji pozarządowych.

Stanowski i Georgieva w piątek i sobotę ocenią sytuację w kompleksie obozów dla uchodźców w Dadaab na wschodzie Kenii przy granicy z Somalią. Obozy w związku z klęską głodu przyjmują czterokrotnie więcej uchodźców, niż są na to przygotowane.

W komunikacie czytamy, że MSZ współpracuje w tej sprawie z Polską Akcją Humanitarną, która zadeklarowała podjęcie działań pomocowych w Rogu Afryki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej, innym organizacjom pozarządowym oraz międzynarodowym organizacjom humanitarnym pomagającym ofiarom głodu w Rogu Afryki.

Decyzje dotyczące form wsparcia zostaną podjęte po powrocie ministra Stanowskiego z Kenii.

MSZ zapewnia, że polska prezydencja od początku lipca reaguje na forum Unii na pogarszającą się sytuację w Rogu Afryki - o głodzie w tym regionie rozmawiano na zorganizowanej pod polskim przewodnictwem Rady nieformalnej UE ds. rozwoju w Sopocie w dniach 13-14 lipca.

18 lipca prezydencja zwołała nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej Rady UE ds. pomocy humanitarnej w Brukseli, gdzie przedstawiciele największych organizacji humanitarnych (m.in. UNHCR, UNICEF, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Lekarze bez Granic i Oxfam) apelowali o wsparcie dla ofiar głodu.

Międzynarodowe organizacje humanitarne przewidywały wystąpienie kryzysu żywnościowego w tym regionie; roczny apel humanitarny ogłoszony przez ONZ w listopadzie 2010 r. prognozował zapotrzebowanie na pomoc w Rogu Afryki w wysokości 1,2 mld dolarów. Obecnie finansowanie wynosi jedynie 40 proc. i dalsze wsparcie donatorów jest pilnie potrzebne. O to m.in. apelował wiceminister Stanowski 20 lipca podczas konferencji prasowej Rady Społeczno-Ekonomicznej ONZ w Genewie. (PAP)

mrr/ son/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz