Notowania

załoga
09.12.2009 17:02

Wiec załogi ZCh Police

Kilkuset pracowników Zakładów Chemicznych Police S.A. (Zachodniopomorskie) uczestniczyło w środę w zorganizowanym przez związki zawodowe wiecu w obronie miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkuset pracowników Zakładów Chemicznych Police S.A. (Zachodniopomorskie) uczestniczyło w środę w zorganizowanym przez związki zawodowe wiecu w obronie miejsc pracy.

Wiec trwał niespełna godzinę i zgodnie z zapowiedziami organizatorów miał pokojowy przebieg. Występujący na nim liderzy działających w ZCh Police związków zawodowych sformułowali dwa żądania: odwołania z zarządu spółki prezesa Zbigniewa Miklewicza i jednego z jego zastępców Bogusława Kokotowskiego oraz ustąpienia ze stanowiska ministra skarbu państwa Aleksandra Grada.

Związkowi liderzy mówili, że obawiają się powtórzenia w Policach scenariusza stoczni, które z powodu udzielenia im niedozwolonej według Komisji Europejskiej (KE) pomocy publicznej musiały przestać budować statki.

Dlatego związkowcy zażądali w środę "rzeczywistego, natychmiastowego zaangażowania się właściciela w ratowanie zakładu pracy, tj. rządu Rzeczypospolitej Polskiej poprze Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Ministerstwo Skarbu Państwa."

Związkowcy mówili też, że czas skończyć z jeżdżeniem na "herbatki do MSP i zacząć omawiać z resortem skarbu sytuację zakładu w Policach."

Lider zakładowej NSZZ "Solidarność" Krzysztof Zieliński powiedział po wiecu PAP, że do stycznia nie należy spodziewać się ze strony związków żadnych radykalnych działań. "W styczniu przeanalizujemy sytuację zakładu i zdecydujemy, co robimy dalej."

Zieliński dodał, że według jego wiedzy produkcja w Policach wzrasta, bo jest coraz więcej zamówień na nawozy. Związki nie mają jednak informacji o tym, jak to się przekłada na finanse spółki.

ZCh Police III kwartał 2009 r. zamknęły stratą netto w wysokości 95 mln zł. Od maja br. spółka realizuje program restrukturyzacyjny. Przewiduje on m.in. zmiany organizacyjne w obszarze sprzedaży i wzrost akwizycji, redukcję kosztów przez optymalizację posiadanych mocy produkcyjnych, zmniejszenie zatrudnienia i sprzedaż udziałów w spółkach zależnych.

W raporcie finansowym za III kwartał 2009 r. zarząd ZCh Police podał, że do końca br. planowane wpływy z aktywizacji handlu mają wynieść 80,4 mln zł, redukcja kosztów ma przynieść 118,4 mln zł, redukcja zatrudnienia 50,6 mln zł, a sprzedaż udziałów w spółkach zależnych 13 mln zł.

Program restrukturyzacyjny będzie musiał być pogłębiony. Ma to związek z deklaracją ARP o przyznaniu Policom 150 mln zł pożyczki w ramach indywidualnej pomocy publicznej na ratowanie przedsiębiorstwa (musi się jeszcze na to zgodzić KE) oraz zawartym z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. porozumieniem dotyczącym spłaty prawie 134 mln zł zobowiązań za dostarczony do ZCh Police gaz ziemny.(PAP)

sibi/ je/ jbr/

Tagi: załoga, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz