Notowania

wiadomości
04.06.2012 14:11

Wiecha na gmachu neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

Na budowanym, nowym gmachu neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego zawisła w poniedziałek wiecha. Czterokondygnacyjny budynek ma być gotowy na koniec października tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na budowanym, nowym gmachu neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego zawisła w poniedziałek wiecha. Czterokondygnacyjny budynek ma być gotowy na koniec października tego roku. *

"Patrząc na tempo prac jestem przekonany, że pieniądze przeznaczane w rozwój nauki i Uniwersytetu Gdańskiego są dobrą inwestycją" - powiedział podczas uroczystości zawieszenia wiechy na budynku minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Sławomir Nowak.

W obiekcie o powierzchni niespełna 16 tysięcy metrów kwadratowych będą mieściły się m.in. instytuty anglistyki, filologii germańskiej, romańskiej, wschodniosłowiańskiej, a także katedry filologii klasycznej, skandynawistyki i slawistyki.

Znajdą się tam nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, sale komputerowe, a także centrum e-learningowe.

Budynek wyposażony będzie w nowoczesne technologie i urządzenia np. systemy do tłumaczeń translatorycznych i kabiny symultaniczne.

Władze UG zapowiadają, że inwestycja pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności, takich jak np. sinologia i arabistyka. Umożliwi też zwiększenie naboru na studia.

W ramach tej samej inwestycji, tuż obok gmachu neofilologii, powstanie ośmiopiętrowy gmach, w którym znajdzie się uczelniana administracja. Ta ostatnia część będzie gotowa w czerwcu 2013 r.

Przetarg na budowę obu obiektów wygrała firma Polimex-Mostostal z Warszawy. Koszt całej inwestycji wynosi prawie 77 mln zł, z czego wartość prac związanych z budową budynku neofilologii to prawie 52 mln zł.

Budowa gmachu neofilologii została dofinansowana 23 mln zł z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Pozostała część wydatków została sfinansowana z rezerwy celowej budżetu państwa.

Budynek administracji centralnej UG jako odrębne zadanie inwestycyjne finansowane jest z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dochodów własnych uczelni. W obiekcie tym znajdzie się m.in. ogólnouczelniane archiwum o klasie archiwum państwowego, ośrodek informatyczny, pomieszczenia dla zespołu rektorskiego oraz innych działów merytorycznych administracji. (PAP)

rop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz