Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wieczorem w Krakowie "Pachnidło" na rozpoczęcie 5. Festiwalu Muzyki Filmowej

0
Podziel się:

Symultaniczna prezentacja kinowej superprodukcji "Pachnidło: Historia
mordercy" i muzyki granej na żywo otworzy wieczorem 5. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej. Gośćmi
specjalnymi koncertu będą reżyser filmu, kompozytor Tom Tykwer oraz współautor muzyki do tego
obrazu Reinhold Heil.

Symultaniczna prezentacja kinowej superprodukcji "Pachnidło: Historia mordercy" i muzyki granej na żywo otworzy wieczorem 5. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej. Gośćmi specjalnymi koncertu będą reżyser filmu, kompozytor Tom Tykwer oraz współautor muzyki do tego obrazu Reinhold Heil.

W hali ocynowni ArcelorMittal Poland wystąpią wieczorem Karolina Gorgol-Zaborniak (sopran), Chór Pro Musica Mundi i Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Ludwiga Wickiego. Będzie to światowe prawykonanie wersji symultanicznej "Pachnidła" czyli filmu i muzyki.

"Nigdzie na świecie nie widziałem koncertu w tym stylu. To niewiarygodny sposób celebracji muzyki filmowej. Będę starał się promować ten festiwal" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Tom Tykwer.

Jak podkreślił dyrektor programowy Festiwalu Muzyki Filmowej Robert Piaskowski festiwal ma coraz wyższe notowania w branży muzycznej i filmowej, ale jego "największą siłą jest publiczność". Dodał, że organizatorzy konsekwentnie promują polskich, a zwłaszcza krakowskich wykonawców i zespoły.

Bohaterem drugiego dnia tegorocznego festiwalu będzie Wojciech Kilar - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, któremu światową sławę przyniosła muzyka do filmu "Dracula" w reż. Francisa Forda Coppoli.

Podczas jubileuszowej gali zaprezentowane zostaną fragmenty filmów z muzyką jubilata. Na żywo zabrzmią suity m.in.z: "Trędowatej", "Ziemi obiecanej", "Pana Tadeusza", "Pianisty", "Draculi" czy "Dziewiątych wrót". Wykonają je: Iwona Hossa (sopran), Marek Szlezer (fortepian) z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jose Marii Florencio. Koncert będzie rejestrowany przez TVP2.

Gościem honorowym koncertu będzie sam jubilat. Na widowni zasiądą zaprzyjaźnieni z Wojciechem Kilarem aktorzy, reżyserzy i gwiazdy światowego kina.

W ostatnim dniu festiwalu - 26 maja - publiczność usłyszy muzykę z sagi science fiction "Obcy". W pierwszej części koncertu będą to utwory z filmów "Obcy: ósmy pasażer Nostromo", "Obcy: decydujące starcie", "Obcy 3", "Obcy: Przebudzenie", a w drugiej - suity z filmów: "Frida", "Tytus Andronikus", "Wywiad z Wampirem", "Batman Forever".

Muzykę zaprezentują: Joanna Słowińska, chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, chór Pro Musica Mundi i Orkiestra Sinfonietta Cracovia prowadzone przez zaprzyjaźnionego z festiwalem, pochodzącego z Teneryfy kompozytora i dyrygenta Diego Navarro.

Na widowni, wśród publiczności zasiądzie hollywoodzka para: amerykańska reżyserka Julie Taymor i kompozytor Elliot Goldenthal - zdobywca Oscara i Złotego Globu za muzykę do "Fridy" w reż. Taymor.

"Czasami mamy za dużo muzyki. Filmy na podstawie Szekspira były wielkim wyzwaniem. Chodziło o to, żeby nie przesadzić z dodawaniem muzyki, która zmieniałaby nastrój przekazywany przez język. Kiedy pracujemy, Eliot próbuje różnych rodzajów muzyki i musi być bardzo ostrożny w jej transponowaniu " - mówiła w czwartek Julie Taymor.

Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Filmowej jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic.

Bilety na koncerty są już wyprzedane. Obok prezentacji muzycznych w ramach festiwalu odbywają się projekcje filmów w Kinie pod Baranami. Ewenementem jest to, że podczas sobotniego koncert wyświetlane będą grafiki Hansa Rudolfa Gigera, które były inspiracją do stworzenia postaci Obcego. Artysta nie zgadzał się wcześniej na takie wykorzystanie swoich dzieł. W piątek odbędzie się też przegląd filmów dokumentalnych przybliżających postać Gigera i jego twórczość.

Festiwalowi towarzyszy płyta przygotowana we współpracy z Magnetic Records z utworami kompozytorów - gości festiwalu w latach 2008-2012. (PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)