Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wiedomosti": nowy START prawdopodobnie 18 lub 19 grudnia

0
Podziel się:

Nowy traktat, który ograniczy potencjały ofensywne Rosji i USA, zastępując
wygasły 5 grudnia układ o redukcji broni strategicznych (START-1) z 1991 roku, może zostać
podpisany 18-19 grudnia w jednej z europejskich stolic - informuje w piątek dziennik "Wiedomosti",
powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego MSZ.

Nowy traktat, który ograniczy potencjały ofensywne Rosji i USA, zastępując wygasły 5 grudnia układ o redukcji broni strategicznych (START-1) z 1991 roku, może zostać podpisany 18-19 grudnia w jednej z europejskich stolic - informuje w piątek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego MSZ.

Przywołując z kolei źródło znające szczegóły negocjacji, gazeta podaje, że strony osiągnęły kompromis w sprawie środków kontroli, uznając, iż w nowym porozumieniu powinny być one złagodzone.

"Wiedomosti" wyjaśniają, że chodzi przede wszystkim o otwartość telemetrii. USA od początku tej dekady nie dokonuje testów; natomiast śledzą próby rosyjskich międzykontynentalnych rakiet balistycznych, w tym Topol-M i Buława, korzystając z tego, iż na mocy układu START-1 dane telemetryczne przesyłane są w postaci jawnej, a nie zaszyfrowanej.

Według gazety, strony uzgodniły, że telemetria będzie otwarta jedynie w ograniczonej liczbie przypadków.

"Wiedomosti" przekazują, że trwa wciąż dyskusja na temat systemów obrony przeciwrakietowej. Moskwa domaga się zakazania przekształcania systemów antyrakietowych w strategiczne, zdolne do niszczenia potencjału jądrowego rywala; chce, aby stosowny zapis znalazł się w preambule do nowego traktatu.

Dziennik nie wyklucza, że w nowym układzie znajdzie się też zapis, dopuszczający wyjście z niego, jeśli system obrony przeciwrakietowej rywala zostanie rozwinięty do poziomu, zagrażającego rosyjskiemu potencjałowi nuklearnemu.

"Wiedomosti" utrzymują, że bliska rozwiązania jest również trzecia kwestia sporna - kontroli ze strony USA nad mobilnymi rakietami Topol. Waszyngton prawdopodobnie zrezygnuje z tego prawa. W zamian Rosja nie będzie domagała się prawa do kontrolowania okrętów podwodnych, które stanowią podstawę potencjału USA.

Gazeta nie precyzuje, w której z europejskich stolic miałby zostać podpisany nowy traktat. Zaznacza jedynie, że nie będzie to Kopenhaga, gdzie prezydenci dwóch krajów, Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama, 18 grudnia spotkają się przy okazji konferencji klimatycznej ONZ.

Rosyjskie media sugerowały wcześniej, że pod uwagę brane są Genewa, Reykjavik i Praga.

USA i Rosji nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie nowego układu przed 5 grudnia, choć wielokrotnie zapowiadały, że chcą zdążyć z podpisaniem nowego przed wygaśnięciem starego.

Podstawowe parametry nowego traktatu dwaj prezydenci uzgodnili w lipcu w Moskwie. Porozumieli się wtedy, że w ciągu siedmiu lat od wejścia w życie nowego układu Rosja i USA zredukują liczbę głowic bojowych do 1500-1675, a systemów ich przenoszenia - do 500-1110. Dolne pułapy - to propozycje Moskwy, a górne - Waszyngtonu.

Według rosyjskich mediów, po październikowej wizycie doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, generała Jamesa Jonesa w Moskwie strony uzgodniły, że systemy przenoszenia zostaną zredukowane do 800.

USA i Rosja ogłosiły 4 grudnia, że układ o redukcji broni strategicznych z roku 1991 pozostanie w mocy, póki trwają rozmowy na temat nowego.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)