Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość klubów za senacką poprawką do noweli Prawa celnego

0
Podziel się:

Posłowie PO, PSL, SP, SLD i RP poparli w środę senacką, techniczną poprawkę
do nowelizacji Prawa celnego, odnoszącą się do minimalnej i maksymalnej stawki opłat za
przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników. Przeciwne poprawce jest PiS.

Posłowie PO, PSL, SP, SLD i RP poparli w środę senacką, techniczną poprawkę do nowelizacji Prawa celnego, odnoszącą się do minimalnej i maksymalnej stawki opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników. Przeciwne poprawce jest PiS.

Jak mówił w środę w Sejmie poseł sprawozdawca sejmowej komisji finansów (obradowała we wtorek) Jan Łopata (PSL), poprawka nie wnosi nic nowego do noweli ustawy. "Senat wniósł jedną poprawkę, nic nie wnoszącą z punktu widzenia merytorycznego (...), poprawkę o charakterze językowym, zgodną z opinią ekspertów sejmowych" - powiedział.

Poprawka zgłoszona przez Senat usunęła z noweli podwójne przeczenie, które znalazło się w regulacji.

Wszystkie kluby parlamentarne, za wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości, poparły senacką poprawkę.

Poseł Krzysztof Popiołek (PiS) mówił w Sejmie, że w jego ocenie poprawka Senatu spowoduje, że nowe przepisy nie będą wykonywały wyroku TK, gdyż przy jej uwzględnieniu zabraknie w przepisach "górnej" wartości opłaty za przechowywanie zajętego towaru. "Senat proponuje, w naszym przekonaniu, regulację, która jest nie do przyjęcia" - mówił.

Nowelizacja Prawa celnego dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2011 r. TK uznał wtedy, że ustawa powinna określać co najmniej dolne i górne granice opłaty za przechowywanie w depozycie towarów zajętych przez organy celne. Zgodnie z nowelą całkowita opłata za przechowywanie zajętego towaru w depozycie urzędu celnego nie może być wyższa od wartości celnej tego towaru i nie może być niższa od równowartości 10 euro.

Nowe przepisy przewidują, że stawkę opłaty za przechowywanie towaru w depozycie określi minister finansów w rozporządzeniu. Ma ono uwzględniać wartość celną towarów lub wartość rynkową. Stawka ta ma wynieść 5 proc. wartości celnej towaru za każdy rozpoczęty miesiąc.

Nowela ma ponadto dostosować przepisy Prawa celnego regulujące opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz towarów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny. (PAP)

rbk/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)