Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większość Polaków nie czyta książek

0
Podziel się:

Aż jedna czwarta osób z wyższym wykształceniem nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki.

Większość Polaków nie czyta książek
(Joe Crawford/CC/Flickr)

Przynajmniej jednokrotny kontakt z książką w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 44 procent badanych Polaków - wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej. W 2008 roku na analogiczne pytanie twierdząco odpowiedziało zaledwie 38 procent ankietowanych.

Pomimo wzrostu to jednak i tak niedużo w porównaniu do krajów Europy. Jak podkreślają autorzy badania, we Francji ten wskaźnik wynosi 69 procent, a w Czechach aż 83 procent.

_ - Warto podkreślić, że w gronie tak wyodrębnionych czytelników znajdują się zarówno ci, którzy czytają systematycznie i dużo, jak i ci, którzy przypominają sobie, że w ciągu ostatniego roku widzieli chociaż raz otwarty album czy książkę kucharską - zaznaczają autorzy badania . _

Zatem zakładając, że rzeczywistymi czytelnikami są ci, którzy przeczytali co najmniej sześć książek w ciągu roku, ten wskaźnik wyniósłby w Polsce 12 procent, podczas gdy we Francji kształtuje się na poziomie 35 procent.

Podczas badania zadano też pytanie o objętość czytanych tekstów. 46 procent badanych przyznaje się do tego, że w ciągu ostatniego miesiąca nie miało do czynienia z tekstem dłuższym niż trzy strony maszynopisu albo trzy ekrany komputera. _ _

_ - Istnieją zatem uczniowie, którzy nie muszą czytać nawet streszczeń lektur szkolnych, księgarze, którzy nie zapoznają się z katalogami wydawniczymi, lekarze, którzy nie mają potrzeby zdobycia dodatkowej wiedzy, prawnicy niezainteresowani nowymi ustawami czy rozporządzeniami - wyliczają specjaliści z Biblioteki Narodowej . _

Co więcej, jedna czwarta Polaków z wykształceniem wyższym nie miała kontaktu z żadną książką w ciągu roku, a 20 procent nie czytało w ciągu ostatniego miesiąca żadnego tekstu dłuższego niż trzy strony.

Mieszkańcy miast czytają więcej niż osoby mieszkające na wsi, a im większe miasto, tym większy odsetek osób przyznających się do lektury. Czytelnictwo jest też odwrotnie proporcjonalnie do wieku - im młodszy respondent, tym częściej okazuje się czytelnikiem, co należy tłumaczyć przede wszystkim okolicznościami związanymi z nauką w szkole.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)