Notowania

wiadomości
22.04.2011 09:15

Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Procesja Drogi Krzyżowej przeszła w Wielki Piątek w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas misterium Męki Pańskiej wskazywał, że przyjęcie bądź odrzucenie Jezusa dokonuje się w sercu każdego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Procesja Drogi Krzyżowej przeszła w Wielki Piątek w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas misterium Męki Pańskiej wskazywał, że przyjęcie bądź odrzucenie Jezusa dokonuje się w sercu każdego.

"Nurt odrzucenia Jezusa i Ewangelii utrzymuje się nadal po jego śmierci i zmartwychwstaniu. On nikogo nie zmusza do przyjęcia Dobrej Nowiny, chociaż przynosi ona człowiekowi wyzwolenie, rozświetla mroczne drogi jego życia i ukazuje cel. Nurt odrzucenia lub przyjęcia ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana przebiega przez serce każdego człowieka" - mówił kardynał podczas kazania przy kaplicy Piłata na dróżkach kalwaryjskich do dziesiątek tysięcy pielgrzymów.

Metropolita podkreślił, że stając wobec "umęczonego, ubiczowanego i wydrwionego Pana", każdy musi postawić sobie podstawowe pytania: jakie miejsce zajmuje Jezus w moim życiu? Czy opowiadam się za dobrem i prawdą? "Oto pytania na Wielki Piątek. Przybywając dziś do Kalwarii, idąc za potrzebą serca, dajemy osobistą i zbiorową odpowiedź. Nasza tutaj obecność jest odpowiedzią! Chcemy być po twojej stronie Jezu!" - mówił.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że szczególne świadectwo zmartwychwstałemu Jezusowi składał "kalwaryjski pielgrzym Karol Wojtyła". Od dzieciństwa tutaj uczył się, co jest ważne i rozstrzygające w życiu człowieka. Tutaj pogłębiał swoją wiarę, chodząc po dróżkach kalwaryjskich, w których zapisana jest Ewangelia. Tutaj wpatrywał się w krzyż i stojącą pod krzyżem Matkę Chrystusa. Tutaj, jak każdy z nas, spotykał się z niepojętą miłością Boga do człowieka (...)" - powiedział.

Pielgrzymi z Brzezinki koło Oświęcimia mówili, że droga krzyżowa w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej jest wyjątkowa ze względu na jej szczególnie podniosłą atmosferę. "Myślę, że Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej pozwala odreagować otaczającą nas rzeczywistość, na telewizje, radia, te wszystkie reklamy. Tu jest skupienie, zaduma. To wewnętrzna potrzeba" - powiedział jeden z pielgrzymów z Brzezinki.

"Przyjechałam tu przeżyć czas cierpienia Chrystusa z innymi. Zostawiłam przygotowania świąteczne, gary, sprzątanie. Przyjechałam skupić się wokół rzeczy, które są najważniejsze. Ważniejsze jest przeżycie duchowe niż przyziemne rzeczy wokół nas, ta cała konsumpcja. Obecnie dla wielu w święta najważniejsze są prezenty. Co przyniesie zajączek. Nie wiem skąd to przyszło, chyba z Zachodu? A ja chcę głęboko przeżywać te święta" - powiedziała pani Janina.

Procesja Drogi Krzyżowej wyruszyła w piątek o świcie spod Domu Kajfasza. Wierni przypatrywali się scenom męki Zbawiciela, inscenizowanym przez ojców bernardynów oraz świeckich z różnych rejonów Polski, którzy wcielili się w postacie sprzed dwóch tysięcy lat. Słuchali także kazań przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej.

Spod Domu Kajfasza wierni dotarli Dróżkami Męki Pańskiej do Ratusza Piłata. To tam odczytany został "Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata", a kazanie wygłosił kardynał Dziwisz.

W południe odprawiona zostanie liturgia wielkopiątkowa. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostanie przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie Góry Ukrzyżowania. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Misterium Męki Pańskiej odprawiane jest w sanktuarium kalwaryjskim od początku jego istnienia. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest co roku około 130 aktorów-amatorów. (PAP)

szf/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz