Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska Izba Rolnicza zbiera informacje na temat sprzedaży ziemi

0
Podziel się:

Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do rolników o zgłaszanie informacji o
ewentualnych nieprawidłowościach przy sprzedaży ziemi rolnej Skarbu Państwa. Apel ma związek z
protestami rolników z woj. zachodniopomorskiego przeciwko sprzedaży ziemi osobom podstawionym.

Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do rolników o zgłaszanie informacji o ewentualnych nieprawidłowościach przy sprzedaży ziemi rolnej Skarbu Państwa. Apel ma związek z protestami rolników z woj. zachodniopomorskiego przeciwko sprzedaży ziemi osobom podstawionym.

Od 5 grudnia 2012 roku rolnicy z województwa zachodniopomorskiego protestowali w Szczecinie, zwracając uwagę, że sprzedaż gruntów prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia - ich zdaniem - do podstawionych osób, reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym.

Według ustaleń Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w Wielkopolsce nie odnotowano podobnych problemów.

"Jednak prosimy członków o zgłaszanie ewentualnych problemów związanych z gospodarowaniem nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przez Oddział ANR w Poznaniu i jego filię w Pile. Jeśli takie problemy zaistnieją, należy je niezwłocznie do nas zgłosić na piśmie" - powiedział PAP wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Bogdan Fleming.

11 stycznia protestujący rolnicy z Zachodniopomorskiego podpisali porozumienie z Ministerstwem Rolnictwa. Resort zgodził się, by w komisjach przetargowych, w których biorą udział trzy osoby z ANR, uczestniczyło do trzech przedstawicieli organizacji rolniczych.

W Wielkopolsce podobne rozwiązania już funkcjonują. We wrześniu 2012 roku powołano 9-osobowy zespół specjalistów, złożony z przedstawicieli Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu i Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który ma wypracować koncepcję rozdysponowania gruntów pochodzących z tzw. wyłączeń od dzierżawców.

"W 2013 roku chcemy sprzedać około 5 tys. ha ziemi zwróconych przez dzierżawców i przekazaliśmy o tym informacje izbie rolniczej, która informuje rolników, jakie dokładnie działki będzie można kupić w przetargach ograniczonych. Wszelkie decyzje są konsultowane z przedstawicielami samorządu rolniczego" - powiedział PAP dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu Sławomir Pietrzak.

"W ostatnim okresie nie doszło do zawarcia przez poznańską ANR transakcji sprzedaży lub umowy dzierżawy w przypadkach, gdy samorząd rolniczy wydał negatywną opinię na temat takiej transakcji" - powiedział PAP Fleming. (PAP)

kpr/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)