Notowania

wiadomości
27.01.2014 16:10

Wielkopolska: Orkiestra Amadeus może zostać przejęta przez samorząd

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus może stać się samorządową instytucją kultury. W poniedziałek radni sejmiku wielkopolskiego podjęli uchwałę, w której zadeklarowali chęć współfinansowania działalności orkiestry.

Podziel się
Dodaj komentarz

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus może stać się samorządową instytucją kultury. W poniedziałek radni sejmiku wielkopolskiego podjęli uchwałę, w której zadeklarowali chęć współfinansowania działalności orkiestry.

Samorząd chce wspólnie z Polskim Radiem SA, w którego strukturach obecnie znajduje się Orkiestra Amadeus, powołać nową instytucję kultury - Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu.

"Jest to zacna orkiestra, która od zawsze była w strukturach Polskiego Radia i należy jej się stabilność funkcjonowania. Orkiestra jest związana z regionem i promuje Wielkopolskę na całym świecie" - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Agata Gręda.

Radio i samorząd będą współfinansować działalność orkiestry, wstępne deklaracje mówią o 900 tys. zł od radia i takiej samej kwocie od samorządu, ale szczegóły współpracy zostaną ustalone, w umowie, która ma być podpisana między samorządem a radiem.

"Liczymy też na pomoc finansową miasta Poznania, jak i wspieranie orkiestry ze strony ministerstwa kultury" - dodała Gręda.

Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Orkiestra działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", następnie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji. Od 1988 roku występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Do 2008 roku orkiestra pod batutą Duczmal nagrała dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Zespół zarejestrował 110 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Television Francaise 1. Orkiestra nagrała również 46 płyt.

Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata.(PAP)

kpr/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz