Notowania

wiadomości
25.04.2013 13:28

Wielkopolska: Parowozy w Wolsztynie szykują się do parady

Czternaście zabytkowych lokomotyw zostanie zaprezentowanych w sobotę podczas jubileuszowej, 20. Parady Parowozów w Wolsztynie (wielkopolskie). Widzowie zobaczą czynne lokomotywy polskie, niemieckie, czeskie i słowackie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czternaście zabytkowych lokomotyw zostanie zaprezentowanych w sobotę podczas jubileuszowej, 20. Parady Parowozów w Wolsztynie (wielkopolskie). Widzowie zobaczą czynne lokomotywy polskie, niemieckie, czeskie i słowackie.

Zaplanowana na 27 kwietnia parada będzie kulminacyjnym momentem dorocznego święta wielbicieli parowozów z Polski i zagranicy. Do ostatniej już na świecie czynnej, bo prowadzącej codzienny ruch rozkładowy, parowozowni przybywa co roku z tej okazji kilka tysięcy gości.

Tradycyjnie już największą niewiadomą pozostaje informacja, jakie parowozy przyjadą zza granicy. Tym razem potwierdzono oficjalnie obecność czterech lokomotyw parowych z Niemiec, które przyprowadzą pociągi z miłośnikami kolei, oraz jednego parowozu z Czech i jednego ze Słowacji

W ubiegłych latach plany Niemców krzyżowała często upalna pogoda, z powodu której parowozy nie otrzymywały zgody na przejazd po niemieckiej sieci kolejowej i ostatecznie zwykle zza Odry docierała na paradę tylko maszyna przystosowana do opalania olejem lub składy były ciągnięte lokomotywami spalinowymi i dopiero w Wolsztynie poruszały się samodzielnie.

W tym roku spodziewany jest "wojenny" parowóz 52 8177 z Berlina oraz przystosowany do prowadzenia szybkich pociągów osobowych i opalany mazutem parowóz 01 509 z Cottbus (najstarszy na paradzie - wyprodukowany w 1936 roku, przebudowany w roku 1963), a także legendarna już powojenna maszyna 18 201 i parowóz 35 1019-5. Wszystkie znane są z częstych wizyt na polskich szlakach. Koleje czeskie reprezentować będzie maszyna 464.008, a Słowację - 498.104.

Najliczniejszą grupę podczas parady stanowić będą tradycyjnie polskie lokomotywy: Ty42-107, TKt48-191, TKh49-1, Ol12-7 stacjonujące w skansenie w Chabówce (małopolskie), wolsztyńskie - Ol49-59, Ol49-69, Tkt48-18 z muzeum w Jaworzynie Śląskiej oraz Tkh 05353 należący obecnie do prywatnego przewoźnika DB Schenker. Parowozy będą w sobotę od rana ciągnąć pociągi z Poznania i Wrocławia do Wolsztyna, a w ciągu dnia - składy złożone z wagonów retro po malowniczych, lokalnych trasach wokół Wolsztyna.

Dwudniowe święto parowozów rozpocznie się w sobotę rano od przyjazdów pociągów rozkładowych i okolicznościowych, prowadzonych przez parowozy. Parada rozpocznie się ok. godz. 13.30. Lokomotywy prezentować się będą w jeździe indywidualnej, parami i na koniec połączone w jeden skład. Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa.

Późnym popołudniem na scenie wystąpi gwiazda wieczoru Golec uOrkiestra. Po zmroku fasadę wolsztyńskiej parowozowni rozświetli laserowa animacja, na tle której odbędzie się spektakl "Światło, para, dźwięk" z udziałem grupy artystycznej Mira Art oraz iluzjonisty Macieja Pola.

Atrakcyjnych propozycji dla miłośników parowozów i pociągów retro nie zabraknie również w niedzielę. Najciekawsze parowozy wezmą udział w zawodach zręcznościowych drużyn parowozowych, a później będzie możliwość odbycia podróży pociągami retro.

Wolsztyńska parowozownia, utrzymywana od kilku lat przez PKP Cargo, jest ostatnim czynnym tego typu obiektem na świecie. Tamtejsze lokomotywy prowadzą rozkładowy ruch pasażerski na trasie Wolsztyn-Poznań.

Parowozownia została zbudowana w 1907 roku na terenie 3 tys. m. kw. Ma obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 roku oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 m sześc., z której w wodę zaopatrywane są parowozy. Najstarszy znajdujący się w Wolsztynie parowóz Ok1, o nr 359, wyprodukowany został w 1917 roku.

Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest jednak "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2, zbudowany przed wojną do prowadzenia lekkich pociągów ekspresowych i rozwijający prędkość do 130 km/godz. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni znajduje się około 30 parowozów z 15 różnych serii. (PAP)

olz/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz