Notowania

wiadomości
16.08.2013 15:52

Wielkopolska: Rusza Festiwal Polska Akademia Gitary

Pochodzący z Kuby wirtuoz Manuel Barrueco będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w piątek festiwalu Polska Akademia Gitary. Hasłem tegorocznej imprezy jest: "6 strun / 40 miejsc / 50 wydarzeń" w Wielkopolsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pochodzący z Kuby wirtuoz Manuel Barrueco będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w piątek festiwalu Polska Akademia Gitary. Hasłem tegorocznej imprezy jest: "6 strun / 40 miejsc / 50 wydarzeń" w Wielkopolsce.

Barrueco spotkał się w piątek z dziennikarzami, mówił m.in o muzyce i wielkopolskim festiwalu.

"Muzyka to czucie dźwięku, dzięki któremu mogę wyrazić siebie. Muzykę można dzielić na różne sposoby, a ja osobiście dziele ją na dobrą i złą. Słucham każdej, lubię muzykę jazzową i flamenco, ale też rocka czy rapu, a moim ulubionym kompozytorem jest Bach" - powiedział Barrueco. Według muzyka gitara jest popularna w USA Europie i Azji, "jest to bardzo międzynarodowy instrument" - powiedział. W Poznaniu zagra po raz drugi (wcześniej był tu 19 lat temu). Podczas wielkopolskiego festiwalu będzie prowadził m.in. otwarte warsztaty dla adeptów tego instrumentu.

Program tego festiwalu jest naprawdę imponujący. Nigdzie wcześniej nie widziałem takiego wydarzenia poświęconego gitarze" - powiedział Barrueco.

Artysta wystąpi w Poznaniu w niedzielę.

Barrueco jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych gitarzystów naszych czasów. Od trzech dekad koncertuje nieprzerwanie - występował w Europie, USA, Ameryce Łacińskiej i Azji.

W 2007 roku otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Performance Instrumental Soloist za koncert Solo Piazzolla. W 2010 roku wydał najnowszy solowy album "Tarrega!", który zawiera utwory i aranżacje hiszpańskiego kompozytora Francisco Tarregi.

Barrueco rozpoczął naukę gry na gitarze w wieku ośmiu lat. W swojej rodzinnej Kubie uczęszczał do Esteban Salas Conservatory. Z powodów politycznych, w 1967 roku, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia w Peabody Conservatory of Musicic.

Festiwal Polska Akademia Gitary rozpocznie się w piątek wieczornym koncertem w gnieźnieńskiej bazylice archikatedralnej

Podczas koncertu inauguracyjnego będzie można wysłuchać kompozycje Astora Piazzolli, m.in. "Cztery pory roku", "Libertango" i "Oblivion" w wykonaniu gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego i akordeonisty Marcina Wyrostka z towarzyszeniem orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Podczas festiwalu zaplanowano też występy uznanych artystów z USA, Chorwacji, Rosji, Włoch, Hiszpanii i Belgii. Festiwalowe koncerty odbywać się będą w kościołach, pałacach i salach w ok. 30 miejscowościach Wielkopolski. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. koncerty dla dzieci, warsztaty i pikniki, a także przedsięwzięcia o charakterze charytatywnym.

Podobnie jak w poprzednich latach, istotną część festiwalu stanowić będą warsztaty dla adeptów gitary klasycznej, którzy będą mogli doskonalić swoje umiejętności pod okiem uznanych pedagogów. Mistrzowskie kursy zaplanowano w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

25 sierpnia zaplanowano happening gitarowy, w ramach którego kilkuset gitarzystów-amatorów zagra utwór grupy Dire Straits "Sultans of Swing".

Utwór na potrzeby happeningu opracował wirtuoz gitary klasycznej Robert Horna. W poprzednich latach w trakcie festiwalu setki gitarzystów grało utwory "Summer of 69" Bryana Adamsa, "Shape of my heart" Stinga czy "Kiedy byłem małym chłopcem" Tadeusza Nalepy. Festiwal potrwa do 7 września. (PAP)

kpr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz