Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Większość mieszkańców deklaruje segregację odpadów

0
Podziel się:

W Wielkopolsce wciąż nie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli deklaracje
śmieciowe. Będą one przyjmowane mimo upływu wyznaczonych wcześniej terminów. Większość
składających deklaracje chce segregować odpady.

W Wielkopolsce wciąż nie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli deklaracje śmieciowe. Będą one przyjmowane mimo upływu wyznaczonych wcześniej terminów. Większość składających deklaracje chce segregować odpady.

Organizacją nowego systemu zagospodarowania odpadów zajmują się związki międzygminne. W Poznaniu termin składania deklaracji minął w poniedziałek. Jednak mieszkańcy mogą je dostarczać do końca czerwca.

"Mamy około 60 tys. deklaracji od właścicieli nieruchomości, to jest około 25-30 proc. wszystkich, które powinny spłynąć. Teraz czekamy na deklaracje od spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot" - powiedział PAP rzecznik Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) Walerian Ignasiak. Dodał, że w razie braku deklaracji w sprawie liczby mieszkańców w danej nieruchomości automatycznie naliczona wyższa stawka za odpady niesegregowane.

Z deklaracji, które już spłynęły wynika, że 90 proc. mieszkańców będzie odpady segregować. Opłata za segregowane śmieci wyniesie 12 złotych, a za śmieci nieposegregowane 20 zł.

Do tej pory poznaniacy płacili od 6 złotych za osobę na osiedlach mieszkaniowych do 38 złotych miesięcznie np. w podpoznańskiej miejscowości Gruszczyn.

W Pile termin składania deklaracji mija 14 czerwca, tam mieszkańcy i właściciele nieruchomości mają płacić 10 złotych za segregowane i 15 zł za niesegregowane odpady.

W gminie Międzychód termin składania deklaracji minął 31 marca, złożono tam 2438 deklaracji z około 2600 spodziewanych. Ze złożonych deklaracji wynika, że 60 proc. mieszkańców będzie odpady segregowało. W gminie tej opłaty pobierane mają być od osoby - 10 złotych za posegregowane i 15 za nieposegregowane śmieci. Dotychczas za odbiór odpadów gospodarstwo domowe płaciło 24 złote miesięcznie.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk. (PAP)

kpr/ dym/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)