Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Dwa nowe projekty kulturalne jarocińskiego stowarzyszenia

0
Podziel się:

"Od(Klucz) Miłosza" i "(dla)Więzi" - to dwa nowatorskie projekty
kulturalne Stowarzyszenia Jarocin XXI. Pierwszy rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, a zakończy
się 6 sierpnia spektaklem teatralnym, wernisażem prac plastyków i otwarciem stworzonego na ścianach
amfiteatru graffiti.

"Od(Klucz) Miłosza" i "(dla)Więzi" - to dwa nowatorskie projekty kulturalne Stowarzyszenia Jarocin XXI. Pierwszy rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, a zakończy się 6 sierpnia spektaklem teatralnym, wernisażem prac plastyków i otwarciem stworzonego na ścianach amfiteatru graffiti.

Projekt "Od(Klucz) Miłosza" ma charakter multimedialny i interdyscyplinarny, łączy w sobie elementy teatru, malarstwa i graffiti. "Całość inspirowana jest ciągle aktualną i coraz częściej - jak wskazywał nieżyjący już amerykańsko-brytyjski historyk i publicysta Tony Judt - niezrozumiałą wymową +Zniewolonego umysłu+ Czesława Miłosza" - powiedziała w poniedziałek PAP koordynatorka obu projektów, Monika Kula.

"Warsztaty będą doskonałą okazją, aby podyskutować o formach zniewolenia człowieka także współcześnie i odnieść się do zniewoleń zaprezentowanych przez Miłosza" - mówi Kula. Uczestnikami warsztatów są grupy młodych Polaków i Niemców. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej przekazały na ten cel około 50 tys. zł.

Drugi projekt ma charakter długoterminowy i jest skierowany dla dwóch pokoleń. "Idea narodziła się podczas ubiegłorocznego pleneru malarskiego (...), którego uczestnikami były osoby z różnych pokoleń i wspaniale ze sobą współpracowały" - podkreśla Kula.

Projekt "dla(Więzi)" ma na celu zbliżenie ludzi i spowodować lepsze rozumienie siebie oraz zachęcenie do wspólnego, twórczego działania. Zdaniem Kuli, we współczesnym świecie uwidocznił się problem wyobcowania starszych osób.

"Więzi międzypokoleniowe słabną, ponieważ nie przebywamy ze sobą, nie rozmawiamy i nie rozumiemy siebie nawzajem. Poprzez długoterminową współpracę na wielu płaszczyznach +seniorów+ z +juniorami+ chcemy doprowadzić do porozumienia i twórczej wymiany poglądów oraz doświadczeń" - powiedziała Kula.

Uczestnicy tego projektu będą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, koncertach i projekcjach filmowych. Spotkają się także z językoznawcą i psychologiem. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel 136 tys. zł. z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Aktywizacja ludzi starych, integracja międzypokoleniowa. Projekt potrwa dwa lata.

Jarocińskie Stowarzyszenie powstało w 1999 r. Skupia kilkadziesiąt osób, które zaznaczają, że jest apolityczne, propagujące samorządność lokalną. W tym roku było organizatorem m.in. Letniej Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza, rajdów, warsztatów plastycznych, weekendowych zajęć i pokazów filmowych oraz spektakli teatralnych.(PAP)

zak/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)