Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Pojawił się pierwszy bocian na stawach przygodzickich

0
Podziel się:

W okolicy stawów przygodzickich (Wielkopolska) pojawił się pierwszy w tym
roku bocian czarny. To znak, że już za kilka dni zawitają bociany białe - ocenił lider
południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Paweł Dolata.

W okolicy stawów przygodzickich (Wielkopolska) pojawił się pierwszy w tym roku bocian czarny. To znak, że już za kilka dni zawitają bociany białe - ocenił lider południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Paweł Dolata.

Według niego, bociany czarne przylatują do Polski wcześniej od białych, ponieważ lepiej szybują. "Są dynamicznymi lotnikami, wykorzystują w dużym stopniu swoją aktywność" - tłumaczył w czwartek PAP Dolata.

Bocian czarny jest pod ścisłą ochroną. W sezonie lęgowym nie wolno prowadzić w lasach jakichkolwiek prac w odległości 500 m od gniazda, a w zasięgu 100 m nie wolno wycinać drzew. Od dziesięciu lat członkowie OTOP prowadzą z leśnikami projekt ochrony tego gatunku. "Gniazda są kontrolowane, a ptakom zakładane są obrączki" - wyjaśnił Dolata. Według niego w Polsce jest około 1200 par bociana czarnego.

W Przygodzicach znajduje się słynne na całym świecie gniazdo bocianów białych, których życie miłośnicy przyrody mogą obserwować przez internet. Od sześciu lat, dzięki mikroskopijnej kamerze, kilka milionów internautów i ornitologów obserwuje przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona. Jak poinformował Dolata, wśród oglądających są internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Papui Nowej Gwinei, Fidżi, Wybrzeża Kości Słoniowej.

Obserwowanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od sześciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

Kamera jest zamontowana na bardzo cienkim wysięgniku. "Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok" - zapewnił Dolata.(PAP)

zak/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)