Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Porozumienie powiatów, które przekształciły szpitale w spółki

0
Podziel się:

Cztery samorządy zawiązały Wielkopolskie
Porozumienie Powiatów i Szpitali Przekształconych w Spółki.
Wcześniej wszystkie przekształciły swe szpitale w spółki prawa
handlowego.

*Cztery samorządy zawiązały Wielkopolskie Porozumienie Powiatów i Szpitali Przekształconych w Spółki. Wcześniej wszystkie przekształciły swe szpitale w spółki prawa handlowego. *

Porozumienie podpisały powiaty: poznański, rawicki, pleszewski i wrzesiński - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy starostwa w Pleszewie, Tomasz Wojtala.

Uczestnicy umowy chcą nie tylko współpracować, ale i koordynować działania w tworzeniu lepszych warunków ochrony zdrowia. "Będą wymieniać doświadczenia w dziedzinie zarządzania niepublicznymi podmiotami medycznymi" - wyjaśnił Wojtala.

W ramach porozumienia, starostowie planują pozyskiwanie dodatkowych środków na rozwój szpitali, rozszerzanie zakresu świadczonych usług medycznych i przystosowanie szpitali do standardów ministerstwa zdrowia do 2012 r.

Powiaty zamierzają m.in. prowadzić wzajemne konsultacje w sprawie kontraktów na usługi zdrowotne. "Chcą też propagować znane za granicą modele zarządzania i finansowania świadczeń zdrowotnych. Zapowiadają również nawiązanie kontaktów z podmiotami o podobnym charakterze" - powiedział rzecznik.

W Wielkopolsce, powiat poznański był pierwszym, który skomercjalizował szpital. W jego ślady poszły powiaty pleszewski i wrzesiński. "Na błędach uczył się Rawicz, gdzie spółka działa dopiero od 1 marca" - poinformował Wojtala.

Cztery wielkopolskie powiaty posiadają w swoich spółkach po 100 proc. udziałów. Wszystkie ich szpitale leczą podobną liczbę pacjentów i mają porównywalną wielkość kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - od 30 do 40 mln zł rocznie. "Dlatego samorządy zdecydowały się na bliższą współpracę" - powiedział rzecznik. (PAP)

zak/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)