Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Protest ratowników medycznych

0
Podziel się:

Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł,
którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa
medycznego na ich terenie, protestują w piątek w Poznaniu.
Domagają się unieważnienia konkursu.

Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na ich terenie, protestują w piątek w Poznaniu. Domagają się unieważnienia konkursu.

Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim NFZ zebrało się kilkadziesiąt osób. Przynieśli transparenty z napisami "szatański spisek" i wizerunkiem wojewody wielkopolskiego oraz plakat z napisem "Życie ludzkie to nie przetargi".

"Chcemy rozwiązania tej sprawy - unieważnienia przetargów i przywrócenia stanu sprzed pierwszego marca tego roku. My chcemy być ratownikami medycznymi na naszym terenie" - powiedziała PAP Bogusława Baranowska, szefowa związku zawodowego pracowników ochrony zdrowia z Turku (Wielkopolskie).

Związkowcy podejrzewają, że firmy, które wygrały konkursy na ich terenie nie spełniają wymogów ustawowych i zawiadomili o tym Najwyższą Izbę Kontroli oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę.

28 lutego NFZ rozstrzygnął konkurs na nowych świadczeniodawców usług ratownictwa medycznego. Konkursy ogłoszono po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina.

Według NFZ wszystkie konkursy na usługi ratownictwa medycznego zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Tu już drugi protest ratowników medycznych w Poznaniu w tym tygodniu, poprzedni odbył się w poniedziałek.

Wojewoda wielkopolski zarządził kontrolę w stacjach ratownictwa medycznego w Kole i Turku. "Mam podejrzenia, że dochodziło do nadużyć w działaniu tych jednostek" - mówił podczas niedawnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wojewoda Piotr Florek.

Chodzi o używanie sprzętu i pojazdów przeznaczonych dla systemu ratownictwa medycznego do innych celów, takich jak transport międzyszpitalny czy dowożenie na badania. Do nieprawidłowości miało dochodzić w ubiegłym roku.

W czwartek w Katowicach przedstawiciele związków ratowniczych zdecydowali o przeprowadzeniu 26 marca w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji pracowników państwowego ratownictwa medycznego. Postulaty ratowników obejmują: zaprzestanie "dzikiej prywatyzacji" placówek ochrony zdrowia, zakaz świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne, sformułowanie "czytelnych zasad kontraktowania usług ratownictwa medycznego" oraz wstrzymanie likwidacji szkół kształcących ratowników. (PAP)

kpr/ pro/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)