Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: Przebudowa oczyszczalni ścieków za 37 mln zł

0
Podziel się

Blisko 37 mln zł kosztowała przebudowa oczyszczalni ścieków w Borówcu, która
we wtorek została oficjalnie oddana do użytku. Modernizacja prowadzona była od 2010 roku.

bErHMiPp

Blisko 37 mln zł kosztowała przebudowa oczyszczalni ścieków w Borówcu, która we wtorek została oficjalnie oddana do użytku. Modernizacja prowadzona była od 2010 roku.

Celem modernizacji było zwiększenie przepustowości oczyszczalni, umożliwiające rozbudowę sieci kanalizacyjnej i podłączenie nowych osiedli mieszkaniowych w gminie Kórnik.

Oczyszczalnia znajduje się nad rzeką Głuszynką, została wybudowana w 1989 r., wówczas jej przepustowość wynosiła 580 m sześc. ma dobę. Dzięki trwającej trzy lata modernizacji średnia przepustowość wzrosła do 4 tys. metrów sześc. na dobę.

bErHMiPr

"Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna. Zastosowane technologie pozwalają oczyścić ścieki i zwrócić je do środowiska w postaci wody o parametrach II klasy czystości. Oznacza to, że ścieki oczyszczone mają wyższe parametry czystości od parametrów wody w rzece" - poinformowała PAP Maja Zygmanowska ze spółki Aquanet.

Zakres prac objął wykonanie robót rozbiórkowych wszystkich dotychczasowych obiektów i budowę nowych wraz z zagospodarowaniem terenu. Inwestycja została zrealizowana z zachowaniem ciągłości pracy oczyszczalni. Wykonawcą była firma Instal Kraków S.A.

Jak podała Zygmanowska, w trakcie modernizacji oczyszczalnia została całkowicie zhermetyzowana, co oznacza, że wszystkie uciążliwe zapachowo obiekty zostały przykryte.

Pierwsza przebudowa miała miejsce w 1999 roku, co pozwoliło zwiększyć przepustowość oczyszczalni do 2 tys. metrów sześc. na dobę.

bErHMiPx

Inwestycja była prowadzona przy finansowym współudziale Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (PAP)

rpo/ je/ jra/

bErHMiPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)