Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Renowacja obrazów i figur w Golinie

0
Podziel się:

Cztery osiemnastowieczne obrazy i pięć figur w sanktuarium Matki Bożej
Pocieszenia w wielkopolskiej Golinie zostanie odnowionych i zakonserwowanych. Blisko połowę kosztów
pokryje urząd marszałkowski w Poznaniu.

Cztery osiemnastowieczne obrazy i pięć figur w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w wielkopolskiej Golinie zostanie odnowionych i zakonserwowanych. Blisko połowę kosztów pokryje urząd marszałkowski w Poznaniu.

Prace konserwatorskie obejmą teraz renowację obrazu zasłonowego Matki Boskiej z Dzieciątkiem, rozdającej pasy przynależności do Bractwa Pocieszenia z XVIII wieku, obrazy św. Sebastiana oraz św. Tobiasza nad bramkami ołtarza głównego oraz obraz św. Andrzeja - patrona parafii.

Koszty pięciu z dziewięciu pozostałych do renowacji figur w ołtarzach bocznych pokryją indywidualni sponsorzy - poinformowała parafia.

Dzięki środkom unijnym udało się już zakończyć wszystkie prace na zewnątrz świątyni. "Odrestaurowano całą dębową bryłę kościoła, naprawiono fundamenty, ściany nośne, drewnianą konstrukcję, tzw. pruski mur, gontowy dach i wszystkie elementy zewnętrznego uzbrojenia: sygnaturki, opierzenia, orynnowania" - poinformował PAP prezes stowarzyszenia "Nasza Wspólnota", Janusz Wojtczak.

Naprawiono również drogę dojazdową, zbudowano parkingi i plac procesyjny, gdzie na głazach odtworzono Mękę Pańską. Jak powiedział PAP proboszcz ks. Janusz Pytlik, zrekonstruowano również park przy kościele. "Zamontowano nowe ławki, zbudowano oczko wodne z kaskadą, założono oświetlenie" - dodał.

Jak twierdzi Wojtczak, Golinę i kościół odwiedzili królowie Władysław IV, Henryk Walezy i Jan III. Upamiętniają to trzy wiekowe dęby w parku.

Do tej pory na renowację znajdującego się w tej miejscowości XIV-wiecznego drewnianego kościółka i jego otoczenia wydano około 1,7 mln zł. Milion złotych z tej kwoty to środki unijne, pozostałą część wyłożyli parafianie.

We wnętrzu kościoła odnowiono jedynie dwa ołtarze boczne z XVII wieku. Na dokończenie wszystkich prac potrzeba jeszcze co najmniej 1,2 mln zł.

Ostatni niewielki remont kościoła w Golinie przeprowadzono w 1935 r., a generalny - w 1739 r. W południowej Wielkopolsce jest około 70 drewnianych kościołów.(PAP)

zak/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)