Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: Starostwo sprzedaje zabytkowy dworek

0
Podziel się

Powiat ostrowski chce sprzedać XVIII-wieczny zespół dworsko-parkowo-pałacowy
w Przygodzicach (Wielkopolska). Właścicielami obiektu była rodzina Przebendowskich, a po niej (od
1755 r.) Radziwiłłowie z pobliskiego Antonina.

bEgwPJYR

Powiat ostrowski chce sprzedać XVIII-wieczny zespół dworsko-parkowo-pałacowy w Przygodzicach (Wielkopolska). Właścicielami obiektu była rodzina Przebendowskich, a po niej (od 1755 r.) Radziwiłłowie z pobliskiego Antonina.

Jak poinformował we wtorek PAP regionalista i historyk Dariusz Peśla, dworek w Przygodzicach był także siedzibą komisarza dóbr przygodzickich i siedzibą sądu niegrodowego, obejmującego swoją jurysdykcją całe dobra, w tym m.in. miasto Ostrów Wielkopolski.

Jeszcze w XVIII w. złoczyńcy schwytani w majątku sądzeni byli przez komisarza dóbr przygodzickich. Według tradycji, skazani na chłostę przestępcy karani byli na miejscu, a wyroki wykonywano pod rosnącą obok dworku lipą. Kilkusetletnie drzewo ścięto w 2000 r.

bEgwPJYT

Janusz Grzesiak ze starostwa powiatowego powiedział we wtorek PAP, że początki dworku mogą sięgać XV w. - czasów, kiedy właścicielami Przygodzic byli Gołuchowscy herbu Wieniawa, a następnie ich krewni - Leszczyńscy. Dworek był kilkakrotnie przebudowywany i zajmowany przez komisarzy majątku Radziwiłłów. Jego złoty okres skończył się w połowie XIX w., kiedy w Przygodzicach wybudowano nowy dwór, do którego przeniósł się nowy dzierżawca majątku.

Z dworem związane są krążące do dziś liczne legendy, m.in. o podziemnym przejściu, które prowadziło do pobliskiego kościoła w Wysocku Wielkim oraz o dwóch zakonnicach zamurowanych rzekomo w jednej ze ścian.

Nieruchomość w Przygodzicach przeszła na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu PKWN z 1944 r.o przeprowadzeniu reformy rolnej. Wcześniej należała do hrabstwa Przygodzice. Powiat ostrowski stał się właścicielem dworku z mocy prawa w styczniu 1999 r. Do tej pory nikt nie zgłosił wniosku o zwrot nieruchomości. Ostatnio w dworku mieścił się zespół szkół rolniczych. Obiekt jest w dużym stopniu zniszczony.

Starostwo powiatowe chce sprzedać dwór, ponieważ nie ma pieniędzy na jego remont i utrzymanie - wyjaśnił Grzesiak.(PAP)

bEgwPJYZ

zak/ hes/

bEgwPJZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)