Notowania

lotnictwo
06.10.2010 14:11

Wielkopolskie: Święto 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Wystawa fotografii lotniczej, pokaz uzbrojenia polskich Jastrzębi i przelot nad Poznaniem samolotów F-16 uświetnią w czwartek obchody święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawa fotografii lotniczej, pokaz uzbrojenia polskich Jastrzębi i przelot nad Poznaniem samolotów F-16 uświetnią w czwartek obchody święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

  1. SLT jest związkiem taktycznym, wchodzącym w skład Sił Powietrznych, przeznaczonym do przygotowania i utrzymania w gotowości sił i środków do działania w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Z okazji święta, w trakcie zbiórki na placu Wolności zaplanowano m.in. defiladę pododdziałów w asyście kompanii reprezentacyjnej Sił Powietrznych, przelot nad miastem samolotów wielozadaniowych F-16 oraz pokaz musztry paradnej.

"Na placu stanie model samolotu wielozadaniowego F-16. Pełnowymiarowej makiety tego samolotu jeszcze nie mamy. Być może kiedyś uda nam się taką makietę pozyskać. Chętni będą mogli uczestniczyć w pokazach sprzętu wysokościowo-ratowniczego, wyposażenia pilota F-16 i uzbrojenia polskich Jastrzębi" - powiedziała w środę PAP oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego kpt. Marlena Bielewicz.

Przez dwa tygodnie w jednym z centrów handlowych oglądać będzie można wystawę fotografii lotniczej. W piątek na stadionie miejskim rozegrany zostanie mecz lotnicy - samorządowcy.

Dowódcą 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego jest gen. bryg. pilot Włodzimierz Usarek. Jednostka została powołana 1 stycznia 2009 roku - przeformowano ją z 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego.

W strukturach Skrzydła są 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, oraz 32. Baza Lotnictwa Taktycznego - Łask. W poznańskiej bazie stacjonują 32 z 48 zakupionych przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-16. Pozostałe F-16 stacjonują w bazie w Łasku.

W ramach 2. SLT funkcjonuje też 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk - pododdział logistyczny Sił Powietrznych, przeznaczony do szybkiego przywracania zdolności eksploatacyjnej zniszczonych w czasie działań wojennych lotnisk oraz przystosowywania do potrzeb lotnictwa wojskowego odcinków dróg i autostrad.(PAP)

rpo/ bno/ jbr/

Tagi: lotnictwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz