Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: W poniedziałek ruszy park dla niewidomych

0
Podziel się:

Jedyny w Europie park orientacji przestrzennej - miejsce, gdzie niewidome
dzieci będą uczyły się samodzielnego poruszania w terenie, otwarty zostanie w poniedziałek w
Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania.

Jedyny w Europie park orientacji przestrzennej - miejsce, gdzie niewidome dzieci będą uczyły się samodzielnego poruszania w terenie, otwarty zostanie w poniedziałek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania.

W parku znajdą się urządzenia imitujące prawdziwy ruch uliczny, modele architektoniczne rzeczywistych miejsc, oraz specjalne przyrządy dydaktyczne: zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki, tory przeszkód.

Park zajmuje powierzchnię ok. 2 ha. Jego stworzenie kosztowało 5,7 mln zł. Ponad 2,9 mln zł to środki unijne, reszta to pieniądze pochodzące z budżetu powiatu poznańskiego.

Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska, przygotowanie niewidomych do życia w świecie ludzi widzących będzie polegało na symulacji różnych zdarzeń i sytuacji. W parku dzieci nauczą się m.in. pokonywać krawężniki, czy poruszać się po różnych nawierzchniach. Jak dodała, jest to jedyne tego typu miejsce w Europie.

Stworzone w parku konstrukcje i urządzenia będą miały za zadanie oddziaływać na wszystkie zmysły niewidomej osoby. Powstały w nim zbiorniki z wodą, odtworzona została aleja grabów, w parku nasadzona została nowa roślinność, będą w nim mieszkać także zwierzęta.

"To jest disneyland w najpiękniejszym wydaniu, wygląda naprawdę cudownie, to jest spełnienie naszych marzeń. Wchodząc tam ma się poczucie, że jest się w szczególnym miejscu. Nasi wychowankowie jeszcze nie byli w gotowym parku, poznają to miejsce dopiero w poniedziałek, gdy wrócą z wakacji" - powiedziała Tomaszewska.

Ogród, oprócz stymulowania rozwoju osób niewidomych, będzie pełnił również funkcję integracyjną - mają się tam odbywać zajęcia dla widzących uczniów.

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział, że park orientacji przestrzennej powstał przy współpracy z poznańskimi naukowcami i w oparciu o autorski program. "Nie ma podobnego parku, na którym moglibyśmy się wzorować" - stwierdził.

Jak podkreślił, stworzenie parku to zwieńczenie całego, wieloletniego procesu renowacji ośrodka w Owińskach. Niewidomi mają swoje zajęcia w poklasztornym budynku z XVIII w.

"Przejęliśmy go w katastrofalnym stanie. Kotłownia groziła wybuchem, zabytkowy obiekt był zawilgocony. Wymieniliśmy kotłownię, przeprowadziliśmy remont z osuszaniem, wymianą okien i wymianą dachów. Powstała też specjalna winda dla niepełnosprawnych. Na modernizację wydaliśmy 13 mln zł" - powiedział.

Park nie jest jedynym innowacyjnym projektem realizowanym w Owińskach. Na terenie placówki znajduje się pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne. W nowocześnie wyposażonej sali uczniowie poznają odgłosy miasta.

W Owińskach działa także unikalne na skalę europejską muzeum tyflologiczne, obejmujące zbiory przyrządów wykorzystywanych przez niewidomych zarówno współcześnie, jak i w przeszłości: mapy, tabliczki brajlowskie i grafiki dotykowe. (PAP)

rpo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)