Notowania

wiadomości
09.06.2011 10:52

Wielkopolskie: Wkrótce w Koninie konkurs filmów niezależnych

50 filmów spośród 183 nadesłanych, zostało zakwalifikowanych do 57. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych (OKFN) imienia profesora Henryka Kluby. Konkurs rozpocznie się w przyszły czwartek w Koninie (Wielkopolska).

Podziel się
Dodaj komentarz

50 filmów spośród 183 nadesłanych, zostało zakwalifikowanych do 57. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych (OKFN) imienia profesora Henryka Kluby. Konkurs rozpocznie się w przyszły czwartek w Koninie (Wielkopolska).

Przez trzy dni, zakwalifikowane do Konkursu obrazy oceniać będzie profesjonalne jury i jury młodych; swój werdykt przedstawią w niedzielę, podczas uroczystej gali. "Wyniki pracy jury to także tzw. omówienia - niezwykle ważny dla uczestników element Konkursu, który pozwala im na pogłębienie warsztatowych umiejętności" - powiedziała w czwartek PAP Emilia Sypniewska z biura organizacyjnego OKFN.

Według niej, organizatorzy Konkursu zwracają uwagę także na jego wymiar edukacyjny. W tym roku OKFN poprzedziły warsztaty krytyki filmowej pod kierunkiem krytyka filmowego Andrzeja Kołodyńskiego.

"Zachęceni entuzjastycznym odbiorem warsztatów scenopisarskich w 2007 r. ze Sławomirem Fabickim, tym razem oferujemy rozmowy ze znakomitym aktorem filmowym i teatralnym Krzysztofem Majchrzakiem" - powiedziała Sypniewska. Przed spotkaniem zaplanowano projekcję filmu "Historia kina w Popielawach".

Autorami zakwalifikowanych do konkursowego przeglądu filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych są głównie młodzi twórcy indywidualni, a także członkowie klubów filmowych z całej Polski. Tradycją OKFN jest omawianie filmów po każdym bloku projekcyjnym przez zawodowych jurorów.

W konińskim Konkursie nie mogą brać udziału filmy zrealizowane przez zawodowych twórców i filmy zrealizowane dla celów komercyjnych. Patronat nad OKFN sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Konkursowi będą towarzyszyć wystawy plakatów "Cinema strangers" Łukasza Schmidta, pokonkursowa wystawa plakatu 57. OKFN oraz ekspozycja "Plakat: kino światowe w grafice polskiej". Odbędzie się też recital Edyty Geppert

Od 2006 r. z inicjatywy Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Konkurs nosi imię profesora Henryka Kluby, który zmarł w trakcie 51. edycji tej imprezy. Konkurs organizowany jest w Koninie po raz 20. Wcześniej odbywał się w kilku innych miastach. Dwa lata temu zmieniono jego nazwę - konkurs filmów amatorskich (OKFA) przekształcił się w konkurs filmów niezależnych

Imprezę współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz miejscowy samorząd.(PAP)

zak/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz