Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Wystawa haftu z motywami przyrodniczymi

0
Podziel się:

Stylizowane kwiaty, motywy liści, zwierząt i ptaków, jako ornamenty na
haftach pokazano na wystawie "Motywy przyrodnicze na tekstyliach", którą otwarto w Muzeum Leśnictwa
Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (Wielkopolska).

Stylizowane kwiaty, motywy liści, zwierząt i ptaków, jako ornamenty na haftach pokazano na wystawie "Motywy przyrodnicze na tekstyliach", którą otwarto w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (Wielkopolska).

"Hafty i koronki przemysłowe nie zawsze były w centrum zainteresowania, choć istnieją od wieków i są elementem kultury materialnej" - powiedziała Ewa Kwiatkowska z Muzeum Historii Przemysłu w podkaliskim Opatówku, które jest właścicielem prezentowanych eksponatów.

W Opatówku stworzono jedyną w Polsce kolekcję koronek i haftów przemysłowych. Liczy ona 1760 egzemplarzy pochodzących z trzech ostatnich dekad XX wieku i początku XXI wieku, z których kilkaset można od piątku oglądać na gołuchowskiej wystawie. Są eksponaty haftowane na tkaninach i gipiury z dominującym białym haftem oraz elementy dekoracyjne odzieżowe i kolorowe.

"W haftowanych ornamentach dominują nici wiskozowe o wysokich parametrach użytkowych. Występuje też przędza bawełniana i elanobawełniana, a także metalizowane nici. W dekoracji występuje ornament monochromatyczny, mający najwyżej dwa, czasem trzy do czterech różnych kolorów, odcinających się od tła" - mówi Kwiatkowska.

Zwiedzający mogą obejrzeć różne typy haftowanej dekoracji - ze stylizacją roślinno-kwiatowych motywów (liści gałązek, wici kwiatowych i różnorodnych kwiatów) i składającą się z typowych form geometrycznych.

"Ornamenty ze świata fauny i flory przetrwały, w różnych wariantach, na wyrobach przemysłu tekstylnego przez cały XX wiek. Artyści i projektanci tekstyliów nie rezygnują z nich do dziś. Dowodem na to są próbniki tkanin wzorzystych, produkowanych m.in. w kaliskiej Pluszowni" - mówi Kwiatkowska.

Według niej, stylizowane motywy zaczerpnięte z przyrody zdobiły już słynne tkaniny koptyjskie, późnoantyczne państwa rzymskiego, perskie, aleksandryjskie, arabskie, bizantyjskie, chińskie i włoskie. "XIX wiek przyniósł powrót do wzorów średniowiecznych, renesansowych oraz kolejnych epok" - wyjaśniła.

Ekspozycję można oglądać do końca stycznia przyszłego roku.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)