Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Wystawa na rynku towarzyszy festiwalowi w Jarocinie

0
Podziel się:

Wystawa plenerowa na rynku nt. odbywających się od ponad 30 lat festiwali
rockowych, wielki glan i ogromne graffiti na budynkach - to niektóre atrakcje, które towarzyszą,
rozpoczętemu w piątek, "Festiwalowi-Jarocin 2012".

Wystawa plenerowa na rynku nt. odbywających się od ponad 30 lat festiwali rockowych, wielki glan i ogromne graffiti na budynkach - to niektóre atrakcje, które towarzyszą, rozpoczętemu w piątek, "Festiwalowi-Jarocin 2012".

Na ekspozycji znalazły się plakaty festiwalowe, fotografie, wycinki prasowe, fragmenty folderów festiwalowych, karnety wstępu oraz pamiątkowe znaczki towarzyszące dawnym rockowiskom.

Są informacje o organizatorach poszczególnych edycji, wykazy zespołów występujących na scenie oraz zestawienia nazw kapel dopuszczanych do konkursu przez jury. Część informacyjną wzbogacają fragmenty relacji zamieszczonych na łamach prasy codziennej oraz periodyków branżowych.

Sporą atrakcją są archiwalne fotografie autorstwa Michała Wasążnika i Jacka Awakumowskiego oraz fotografów wywodzących się z Jarocina. Wasążnik był przyjacielem wielu muzyków i dzięki temu mógł bez przeszkód fotografować "alternatywny świat" podczas dawnych rockowisk.

Dzięki fotografom można przenieść się w czasy PRL-u i przypomnieć sobie tamte klimaty. Starannie dobrane zdjęcia pokazują nie tylko scenę festiwalową i jej bohaterów, ale również oddają atmosferę imprezy. Są zdjęcia z pola namiotowego, koncertów organizowanych spontanicznie na rynku i ulicach Jarocina.

Zaciekawienie gości wzbudza w witrynie jednego ze sklepów w centrum miasta wielki glan z wikliny. Ma 140 centymetrów wysokości i 90-centymetrową stopę. But jest czarny, ma czerwone sznurowadła. Specjalnie na festiwal wykonała go w ciągu minionych 6 miesięcy jarocinianka Magdalena Wrześniewska.

Także w centrum można oglądać instalację innego wielkiego glana. Dzieło, które stanęło tu w 2011 r., ma ponad dwa metry wysokości.

Glany zdobyły popularność w latach 70. i 80. w Wielkiej Brytanii i związane były z muzyką punk-rockową. W Polsce także noszono w tych latach takie obuwie, które "zdobywano" głównie dzięki znajomości z wojskowymi magazynierami albo przywożono je z Rumunii.

Podobne zainteresowanie fanów wzbudzają trzy wielkoformatowe festiwalowe murale na szczytach ścian trzech czteropiętrowych bloków. Przedstawienia malarskie powstały w ramach projektu "Z kontrkultury w popkulturę", który jest próbą opanowania powstawania nielegalnych napisów i malowideł na ścianach w Jarocinie i ościennych gminach. Mają też przybliżyć młodym ludziom sztukę street artu.

Festiwal potrwa do niedzieli. W piątek wystąpiła na nim m.in. Kasia Nosowska, Illusion, KSU, amerykański Against Me!. W sobotę na festiwalowej scenie zagra dziewięć kapel i tyle samo w niedzielę. Oczekiwane są szczególnie takie zespoły, jak Biohazard, Within Temptation, Luxtorpeda i Kult, który na zakończenie festiwalu zagra z okazji swojego 30-lecia jubileuszowy koncert. W niedzielę po południu wystąpią także laureaci Konkursu Młodych Kapel, który organizowany jest dla zespołów amatorskich.

Według organizatorów imprezy w sobotę w Jarocinie bawi się kilka tysięcy fanów. Od soboty policja nałożyła 6 mandatów karnych za zakłócanie porządku na festiwalowym polu namiotowym i za kradzieże alkoholu w sklepach. "To wyjątkowo spokojny festiwal" - powiedziała PAP rzeczniczka miejscowej policji Agnieszka Zaworska. (PAP)

zak/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)