Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krzyż
18.08.2010 16:27

Wiemy ile straż miejską kosztowała akcja "krzyż"

Ponad 173 tys. zł kosztowały dotychczasowe działania pod Pałacem Prezydenckim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Ponad 173 tys. zł kosztowały warszawską straż miejską dotychczasowe działania związane z zabezpieczeniem rejonu Pałacu Prezydenckiego. To tylko koszt wynagrodzeń strażników, w sumie akcja będzie droższa - powiedziała rzeczniczka formacji Monika Niżniak.

Pozostałe wydatki, takie jak koszt eksploatacji samochodów, paliwa czy zaopatrzenia będzie można podsumować dopiero po zakończeniu działań, które wciąż są prowadzone.

Według przekazanych przez Niżniak informacji, 3 sierpnia - w dniu, w którym krzyż miał zostać przeniesiony do kościoła św. Anny - teren wokół Pałacu Prezydenckiego zabezpieczało 161 strażników. Kilka dni później, podczas kilkutysięcznej manifestacji zwolenników przeniesienia symbolu, było ich 168. Ponownie straż pojawiła się w tym rejonie w nocy z 13 na 14 sierpnia i jest tam do dziś; do wtorku włącznie teren przy Krakowskim Przedmieściu zabezpieczało w sumie 309 strażników.

_ - Strażnicy pełnią na Krakowskim Przedmieściu 8-12 godzinne dyżury, zazwyczaj w dniu wolnym od pracy lub są to ich nadgodziny _ - powiedziała Niżniak. Dodała, że od 3 sierpnia straż miejska odnotowała w rejonie Krakowskiego Przedmieścia około 90 zdarzeń - 32 dotyczyły naruszenia przepisów ruchu drogowego, a pozostałe były związane z zachowaniem znajdujących się tam osób.

Straż miejska interweniowała w tym czasie wobec trzech osób znajdujących się pod wpływem alkoholu i pięciu pijących go w miejscu publicznym; pięć osób zostało odwiezionych do izby wytrzeźwień. Zanotowano też m.in. jedną bójkę, jedną dewastację mienia, jeden wybryk nieobyczajny, jedno znieważenie miejsca pamięci narodowej, cztery zakłócenia porządku publicznego i dwa zakłócenia ciszy nocnej. Strażnicy ukarali sprawców wykroczeń 23 mandatami i wydali 32 pouczenia.

Niżniak zaznaczyła, że w ostatnim czasie sytuacja w okolicy Krakowskiego Przedmieścia uspokoiła się. _ - Po 3 sierpnia mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń. Wtedy obie strony konfliktu dzwoniły do nas na numer alarmowy i skarżyły się na oponentów. Strażnicy podejmowali interwencję, ale kiedy dojeżdżali na miejsce, najczęściej okazywało się, że nie ma tam ani sprawcy, ani osoby zgłaszającej _ - powiedziała.

Poza strażnikami miejskimi, służbę przed Pałacem Prezydenckim codziennie pełni też ponad 60 policjantów; pracują 24 godziny na dobę. Jak powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński, policjanci nie wyliczają kosztów samej akcji, bo zapewnianie bezpieczeństwa jest ich ustawowym obowiązkiem. - _ Koszt, który ponosimy, to przede wszystkim koszt bezpieczeństwa, ponieważ ci funkcjonariusze, którzy są pod Pałacem, mogliby pełnić służbę w innych rejonach miasta _ - dodał.

Nieoficjalnie jednak policjanci skarżą się na to, że z powodu sytuacji przed Pałacem Prezydenckim muszą pracować po kilkanaście godzin, części z nich cofnięto także urlopy.

Tagi: krzyż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz