Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wietnam: Prodemokratyczny opozycjonista skazany na 5,5 roku

0
Podziel się

Działacz wietnamskiej opozycji demokratycznej Tran Anh Kim został w
poniedziałek skazany przez sąd w mieście Thai Binh na północy Wietnamu na pięć i pół roku
pozbawienia wolności za działalność wywrotową - poinformowały państwowe wietnamskie media.

bEjcffZx

Działacz wietnamskiej opozycji demokratycznej Tran Anh Kim został w poniedziałek skazany przez sąd w mieście Thai Binh na północy Wietnamu na pięć i pół roku pozbawienia wolności za działalność wywrotową - poinformowały państwowe wietnamskie media.

Według nich, 60-letni Kim był regionalnym przywódcą zakazanego prodemokratycznego ugrupowania Blok 8406 na północny Wietnam i zastępcą sekretarza Demokratycznej Partii Wietnamu. Aresztowano go w lipcu pod zarzutem uprawiania propagandy antypaństwowej po tym, gdy opublikował w internecie 85 artykułów krytycznych wobec władz - podały media.

Potem postawiono mu cięższy w stosunku do poprzedniego zarzut "prowadzenia działalności w celu obalenia administracji ludowej", za co grozi od pięciu lat więzienia lub nawet kara śmierci. Odbywającą się przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa rozprawę śledzili w budynku sądu na ekranie wewnętrznej telewizji niezbyt liczni dziennikarze.

bEjcffZz

Prokurator wnosił w akcie oskarżenia o wymierzenie kary od pięciu do siedmiu lat więzienia z doliczeniem do tego trzyletniego okresu próby - co też zasądzono. Obrońca prosił sąd o łagodny wyrok, zaznaczając, że Kim jest weteranem wojennym, został ranny w boju i niedomaga na zdrowiu.

Sam oskarżony w swym ostatnim słowie nie zadeklarował własnej niewinności, zwracając za to uwagę na fakt, że jego aresztowanie i osądzenie zabrało wymiarowi sprawiedliwości bardzo dużo czasu.

W najbliższych tygodniach przed sądem ma stanąć czterech innych wietnamskich opozycjonistów, co wraz z procesem Kima uważa się za przejaw ideologicznego usztywniania się władz przed wyznaczonym na początek 2011 roku kolejnym zjazdem Komunistycznej Partii Wietnamu. (PAP)

dmi/ ro/

bEjcffZF

5382331

bEjcfgaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)