Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więzienie w zawieszeniu dla b. milicjanta za znęcanie się nad uczestnikiem Czerwca 56

0
Podziel się

Na karę półtora roku więzienia w zawieszeniu
na dwa lata skazał poznański sąd Mariana S., byłego milicjanta,
który w 1956 r. znęcał się nad uczestnikiem Poznańskiego Czerwca.

bEgHqTQR

Na karę półtora roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał poznański sąd Mariana S., byłego milicjanta, który w 1956 r. znęcał się nad uczestnikiem Poznańskiego Czerwca.

Jak poinformowała w czwartek PAP Agnieszka Weichert z biura prasowego Sądu Okręgowego Poznaniu, sąd uznał, że były funkcjonariusz Komendy Dzielnicowej MO na poznańskich Jeżycach w lipcu 1956 r. przekroczył swą władzę przy przesłuchaniach Mariana K., zatrzymanego w związku z udziałem w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca.

"Według orzeczenia sądu Marian S. znęcał się nad Marianem K. fizycznie i moralnie w ten sposób, że groził mu pistoletem, pozbawieniem życia, uderzył przesłuchiwanego bronią kilkakrotnie w głowę, a także - wraz z innymi, niezidentyfikowanymi milicjantami - bił go rękoma i pałką po całym ciele" - poinformowała PAP Weichert.

bEgHqTQT

Sąd uznał, że Marian S. popełnił w ten sposób zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji polegających na naruszaniu nietykalności cielesnej i prawa do humanitarnego traktowania.

Sprawa Mariana S. to wątek śledztwa IPN dotyczącego przestępczych działań funkcjonariuszy państwa komunistycznego w 1956 r. Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)

rpo/ wkr/ woj/

bEgHqTRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)