Notowania

terroryzm na świecie
19.05.2011 17:24

WikiLeaks: Al Kaida chciała uderzyć w Polsce

Według portalu więziony w Guantanamo Abu al-Libi miał omawiać przeprowadzanie operacji skierowanych przeciw interesom USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(navy.mil)

*Członek Al-Kaidy Abu al-Libi, przetrzymywany w Guantanamo, spotkał się w grudniu 2004 r. w Pakistanie z Khalidem Habibim, z którym omawiał ewentualne przyszłe operacje przeciw interesom USA w Polsce - podał _ Pakistan Today _, powołując się na Wikileaks. *

Pakistańska gazeta powołuje się na opublikowane 25 kwietnia na stronach demaskatorskiego portalu tajne dokumenty sporządzone w amerykańskim więzieniu Guantanamo (Joint Task Force at Guantanamo Bay - JTF-GTMO).

Z dokumentów wynika, że Libijczyk Abu al-Libi, znany również jako Mustafa Faradż Muhammad lub Muhammad Masud al-Dżadid al-Uzajbi, spotkał się w grudniu 2004 roku w Bajaur w Pakistanie z Shawqim Marzuqiem Abd al-Alamem Dabbasem, znanym jako Khalid Habibi. _ Dyskutowali oni na temat ewentualnych przyszłych operacji przeciwko interesom USA w Polsce _ - napisano w aktach więźnia, ale więcej szczegółów nie podano. Nie ujawniono też, kim był Habibi.

W ocenie eksperta od kwestii bezpieczeństwa, terroryzmu i konfliktów zbrojnych prof. Krzysztofa Kubiaka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, tego typu informacje nie powinny stanowić zaskoczenia, biorąc pod uwagę politykę Polski w ostatnich latach i nasze zaangażowanie w koalicję antyterrorystyczną.

_ - Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pojęcie planów jest pojemne, a z samego faktu ewentualnej rozmowy dwóch panów w Pakistanie też jeszcze nie musi wiele wynikać _ - zaznaczył Kubiak. Dodał, że w oparciu o informacje, które pojawiły się w mediach trudno określić fazę przygotowań do ewentualnych operacji terrorystów w Polsce. _ Nie wiemy, czy pozostało to jedynie na etapie luźnej rozmowy, czy też doszło do fazy jakieś wstępnej realizacji i przygotowań logistycznych _ - mówił.

Zaznaczył, że przeciwdziałanie takim sytuacjom należy do służb specjalnych i kwestią nie do przecenienia jest sprawna współpraca między służbami polskimi i zagranicznymi.

Z kolei szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Włodzimierz Karpiński z PO powiedział], że komisja na bieżąco monitoruje działania tych służb, w tym w zakresie dotyczącym zabezpieczenia antyterrorystycznego państwa.

Jak dodał, komisja zapoznaje się z niejawnymi analizami przygotowywanymi przez Centrum Antyterrorystyczne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (CAT). Służbę w CAT pełnią, oprócz funkcjonariuszy ABW, oddelegowani funkcjonariusze m.in. policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Celnej.

Według dokumentów JTF-GTMO, al-Libi urodził się w 1970 roku w Trypolisie. Był szefem operacyjnym Al-Kaidy i utrzymywał wieloletnie kontakty z Osamą bin Ladenem oraz jego zastępcą Ajmanem al-Zawahirim. Al-Libi zarządzał operacjami Al-Kaidy, w tym operacjami w Iraku, gdy zatrzymano Chalida Szejka Mohammeda, wysokiej rangi członka tej siatki, sądzonego za zamachy z 11 września w USA.

Osadzony kierował również operacjami Al-Kaidy przeciwko siłom amerykańskim i siłom koalicji w Afganistanie; planował i realizował operacje przeciwko USA i innym krajom, w tym najpewniej próbę zamachu w 2003 r. na ówczesnego prezydenta Pakistanu generała Perveza Musharrafa - wynika z dokumentów dotyczących więźnia.

Ponadto w latach 2001 i 2003 zapewniał kryjówki bin Ladenowi i al-Zawahiriemu. Był instruktorem i zarządzającym dwoma obozami szkoleniowymi Al-Kaidy w Afganistanie. Uczestniczył również w atakach zbrojnych na siły USA i koalicji; pomagał także w publikowaniu pisma wspierającego islamski ekstremizm i dżihad.

W notatce oceniono, że terrorysta stanowi wysokie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, ich interesów i sojuszników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t139180.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzienniki;szefa;al;kaidy;co;planowal;osama,143,0,827791.html) Dzienniki szefa Al Kaidy. Co planował Osama? Osama bin Laden liczył, ilu Amerykanów trzeba zabić, by USA wycofały się z Bliskiego Wschodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t138544.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polowanie;na;osame;kosztowalo;usa;ponad;bilion;dolarow,101,0,822117.html) Polowanie na Osamę kosztowało USA ponad bilion dolarów Tyle przez dziesięć lat potrzebowały amerykańskie służby specjalne, by dopaść najbardziej poszukiwanego terrorystę świata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t94237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;i;prawda;o;stosunkach;usa-polska,61,0,812093.html) Wikileaks i prawda o stosunkach USA-Polska Donald Tusk naciskał na spotkanie z Barackiem Obamą. Baliśmy się o losy tarczy antyrakietowej.
Tagi: terroryzm na świecie, al-kaida, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz