Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WIOŚ: powietrze w Krakowie wciąż mocno zanieczyszczone

0
Podziel się:

W Krakowie wciąż utrzymuje się wysokie zanieczyszczenie powietrza pyłem
zawieszonym; jego stężenie w ciągu ostatniej doby w al. Krasińskiego przekraczało normę ponad
2,5-krotnie - poinformował w piątek Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

W Krakowie wciąż utrzymuje się wysokie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym; jego stężenie w ciągu ostatniej doby w al. Krasińskiego przekraczało normę ponad 2,5-krotnie - poinformował w piątek Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

"Sytuacja jest wciąż zła. Nie ma stanów alarmowych, ale normy zanieczyszczeń są przekroczone. Niestety prognozy synoptyków się nie sprawdziły, nie ma wiatru, który rozwiałby zanieczyszczenia" - powiedział w piątek PAP Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

W ostatniej dobie średnie stężenie pyłu zawieszonego w Tarnowie wyniosło 192 mikrogramy na metr sześcienny; w Nowym Sączu 156 mikrogramów/m sześc., w Krakowie na al. Krasińskiego 137 mikrogramów/m sześc., w Nowej Hucie 121 mikrogramów/m sześc., a na Kurdwanowie - 72 mikrogramy/m sześc. Norma średniodobowa to 50 mikrogramów/m sześc.

Jeśli pogoda się nie zmieni, to wysoki poziom zanieczyszczeń utrzyma się przez weekend.

Od początku sezonu grzewczego stacje monitoringu powietrza w Krakowie i Małopolsce rejestrowały przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego. Od 1 listopada w Krakowie norma dobowa była przekroczona 19 razy, w tym cztery razy doszło do przekroczenia stanu alarmowego.

Główną przyczyną sezonowego pogarszania się stanu powietrza jest tzw. niska emisja, która jest efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach.

Tzw. pył zawieszony to mieszanina cząstek stałych i ciekłych. Zawiera drobinki węgla (sadzy) oraz substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym niekorzystnie wpływa na układ oddechowy. Przykre dolegliwości mogą się pogłębiać szczególnie u osób cierpiących na astmę i inne schorzenia dróg oddechowych. Częstymi objawami są stany zapalne, podrażnienia błon śluzowych oka, nosa i gardła. Gdy poziom zanieczyszczeń jest wysoki, specjaliści zalecają, aby ograniczyć pobyt poza domem, zwłaszcza wieczorem.

"W Krakowie poprawę sytuacji przyniosłoby podłączenie budynków ogrzewanych piecami węglowymi do miejskiej sieci ciepłowniczej lub wymiana pieców na gazowe" - mówił PAP zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan. "Korzystne byłoby ograniczenie ruchu samochodowego, usprawnienie transportu miejskiego i przekonanie kierowców do stosowania jako paliwa gazu lub do zakupu pojazdów hybrydowych - dodał.

Według przedstawicieli WIOŚ, powinien postać krajowy program ochrony powietrza ze szczególnym uwzględnieniem Polski południowej, w którym zapisane zostałyby rozwiązania skutkujące zmianami w naszym systemie energetycznym.

Spotkanie z udziałem ekspertów poświęcone zanieczyszczeniu powietrza w mieście chce w styczniu zorganizować w Krakowie poseł do PE Bogusław Sonik.

W Krakowie od lat 90. realizowane są programy likwidacji niskiej emisji. Do tej pory zlikwidowano ponad 19 tys. pieców węglowych i 325 kotłowni. Od dwóch lat Kraków walczy z paleniem śmieci w domowych piecach. Straż Miejska i pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta prowadzą regularne kontrole. W przypadku stwierdzenia spalania odpadów winni karani są mandatami, a w sytuacji podejrzenia, że śmieci trafiły do domowego pieca, do analizy pobierane są próbki popiołu. W sezonie grzewczym 2010/2011 przeprowadzono 424 kontrole i pobrano 67 próbek popiołu. W tym roku kontrole ruszyły 3 listopada.

Według specjalistów, działania te nie wystarczą, aby stan powietrza w Krakowie się zdecydowanie poprawił. Potrzebna jest zmiana przepisów. Chodzi o wprowadzenie np. zakazu stosowania paliw stałych w niektórych rejonach czy o umożliwienie ograniczeń w komunikacji, gdy zanieczyszczenie powietrza jest duże. (PAP)

wos/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)