Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wisła: Grupa Wyszehradzka zainteresowana europejską integracją Ukrainy

0
Podziel się:

Grupa Wyszehradzka jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na drodze ku
integracji świata zachodniego - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Wiktor
Janukowycz zapewnił, że Ukraina chce spełnić wymogi stawiane przez UE: przyjąć niezbędne ustawy i
rozwiązać problem Julii Tymoszenko.

*Grupa Wyszehradzka jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na drodze ku integracji świata zachodniego - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Wiktor Janukowycz zapewnił, że Ukraina chce spełnić wymogi stawiane przez UE: przyjąć niezbędne ustawy i rozwiązać problem Julii Tymoszenko. *

W środę w Wiśle z prezydentem Ukrainy spotkali się prezydenci Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Ivan Gaszparovicz i Janos Ader.

"Grupa Wyszehradzka (...) jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na niełatwej, ale obiecującej na przyszłość drodze ku integracji świata zachodniego. (...) Zachęcamy Ukrainę do kontynuowania wysiłków i likwidowania przeszkód na tej drodze. Zachęcamy inne kraje, by doceniły ukraiński wysiłek. Liczymy wszyscy na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie" - powiedział w środę Bronisław Komorowski po spotkaniu prezydentów grupy V4 i Ukrainy.

Komorowski poinformował, że prezydent Ukrainy na spotkaniu mówił m.in. o poszukiwaniu "rozwiązania problemu" Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim.

"Z satysfakcją odnotowujemy, że pan prezydent Janukowycz mówił o poszukiwaniu drogi na rozwiązanie tego problemu w zgodzie z prawem ukraińskim, czyli albo na bazie obecnego prawa, albo poprzez ewentualną korektę, przez działania parlamentu, prawa ukraińskiego. Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje" - oświadczył polski prezydent.

Była premier Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele rządu. Proces byłej premier i wyrok skazujący bardzo pogorszył stosunki Ukrainy z Unią Europejską, która ocenia postępowanie wobec byłej premier oraz jej współpracowników jako motywowane politycznie.

Rozstrzygnięcie sprawy Tymoszenko i zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z warunków, jakie UE stawia Ukrainie przed ewentualnym podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej, do czego może dojść podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Kijów musi także zbadać nieprawidłowości po ostatnich wyborach parlamentarnych oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Komorowski poinformował, że Janukowycz przedstawił stan zaawansowania w wykonaniu zobowiązań warunkujących podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. "Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację, że wszystkie ustawy ustalone na tej liście będą wprowadzone do parlamentu i że Ukraina jest przekonana, iż zdąży na czas z przyjęciem wszystkich nawet najtrudniejszych warunków natury ustawowej" - powiedział Komorowski.

Jak dodał, najważniejszą ustawą jest ta dotycząca reformy prokuratury. Komorowski powiedział, że informacja przedstawiona przez prezydenta Janukowycza "pozwala na optymistyczne spojrzenie i na tę kwestię".Zadeklarował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są "życzliwie zainteresowane" postępem przygotowań Ukrainy i UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie.

Także ukraiński przywódca zapewnił, że jego kraj jest nastawiony na wypełnienie wszystkich wymogów stawianych przez Unię przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE. Zapowiedział przyjęcie odpowiednich ustaw najpóźniej do września. "Jesteśmy nastawieni na to, by wypełnić wszystkie wymogi stawiane dzisiaj Ukrainie" - powiedział.

Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE - czyli rządy krajów członkowskich - podejmie najpewniej we wrześniu.

"Zdecydowana większość ustaw zostanie przyjęta już w tym tygodniu" - podkreślił ukraiński prezydent. Dodał, że część ustaw, które wymagają opinii ekspertów, będzie przyjęta we wrześniu, w tym ustawa, której celem jest wniesienie zmian do konstytucji.

Janukowycz podkreślił, że poparcie dążeń eurointegracyjnych ze strony czwórki wyszehradzkiej, które jego kraj odczuwa, jest dla Kijowa bardzo ważne. (PAP)

szf/ eaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)