Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce założenia do ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji i wypowiedzi z resortu gospodarki
#

# dochodzi więcej informacji i wypowiedzi z resortu gospodarki #

10.02. Warszawa (PAP) - Do końca lutego mają być gotowe założenia do ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne firm - poinformowało w czwartek Ministerstwo Gospodarki. Resort chce np., by pracodawcy nie musieli co miesiąc wystawiać raportów informujących o opłaceniu składki zdrowotnej.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak wskazał podczas czwartkowej konferencji prasowej, że dzięki planowanym zmianom spadną koszty przedsiębiorców związane z przekazywaniem obowiązkowych informacji. Więcej z nich ma być przesyłanych elektronicznie.

Na pierwszy ogień mają iść zmiany związane z wystawianiem dokumentów potwierdzających, że pracodawca wysłał składki na ubezpieczenie zdrowotne (RMUA)
, co uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia. Zdaniem Pawlaka w praktyce wszyscy Polacy mają prawo do takiego ubezpieczenia, także ci, którzy nie pracują - po zarejestrowaniu się jako bezrobotni.

Według wicepremiera "wydaje się", że potwierdzenia takie można znieść bez szkody dla systemu. Wystarczyłby dowód osobisty lub paszport albo potwierdzenie zatrudnienia czy rejestracji jako bezrobotny.

"To mogłoby być rozwiązanie, które w dość znaczący sposób zmniejszy obciążenia informacyjne, a poza tym uprości życie ludziom i usprawni funkcjonowanie ochrony zdrowia. Nie będzie potrzeby tak dużej +papierkologii+" - powiedział wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak poinformował, że resort analizuje sto najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców obciążeń. "Na razie mamy rozpracowanych 26" - powiedział. Według Kasprzaka likwidacja tylko tych obciążeń da 3 mld zł oszczędności.

Dodał, że oprócz zmian dotyczących RMUA, resort planuje m.in.: znieść obowiązek przekazywania przez firmy zwolnień lekarskich do ZUS, zastąpić miesięczne raporty wysyłane do ZUS raportami kwartalnymi, znieść wymóg posiadania opinii rzeczoznawcy o przystosowaniu danego obiektu do pracy, znieść obowiązek publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B, w przypadku, gdy sprawozdania takie składane są do sądu rejestrowego.

Jako "absurd" Kasprzak wskazał obowiązek przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych z ZUS przez 10 lat. "Nie ma takiej potrzeby, tym bardziej, kiedy wszystko można zarchiwizować w formie elektronicznej. Jeżeli już, to na początek planujemy wprowadzenie okresu pięciu lat. W innych sytuacjach, jeżeli chodzi o ZUS, też proponujemy zmniejszenie z dziesięciu na pięć lat okresu przedawnienia" - powiedział. Analogiczne zmiany miałyby dotyczyć KRUS.

Wyjaśnił, że obecnie ZUS może dochodzić od ubezpieczonego swoich racji w ciągu 10 lat, podobnie jest w KRUS. "Czy te instytucje nie mają na dzień dzisiejszy instrumentów, nie mają wiedzy, żeby skończyć sprawę w przeciągu roku, czy dwóch? Aż dziesięć lat trzeba?" - dziwił się wiceminister.

Poinformował, że resort przygotowuje szereg zmian związanych z zastąpieniem dokumentów papierowych elektronicznymi. Mają dotyczyć obowiązków wynikających z ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z ustawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, ustawy o ubezpieczeniach społecznych, ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą, czy z kodeksu spółek handlowych.

"W wielu ustawach są takie luki, gdzie nie doprecyzowano, że może już dziś funkcjonować system elektroniczny w przekazywaniu danych. To bezboleśnie będzie można przeprowadzić" - powiedział.

Kasprzak poinformował, że w przyszłym tygodniu resort przystąpi do rozmów na temat zmian z pracodawcami. "Oczekujemy, że oni nam jeszcze coś przedstawią (...) To głównie pracodawcy, jak i obywatele oczekują na pozytywne rozwiązanie" - powiedział. Zaznaczył, że prace nad przygotowaniem założeń do projektu ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne są na końcowym etapie. "Myślę, że założenia do tego projektu trafią na Radę Ministrów pod koniec lutego" - dodał.

Poinformował ponadto, że równolegle w resorcie trwają prace nad "ustawą deregulacyjną bis" (pierwszą zajmuje się Sejm). Ma ona zawierać zmiany, których nie ujęto w pierwotnym projekcie, dotyczące m.in. prawa pracy czy prawa podatkowego. "W najbliższym czasie będziemy mięć już zarys tych zmian" - zapewnił. (PAP)

mmu/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)