Notowania

wiadomości
29.11.2011 21:53

WKS: Były prezydent stanie przed trybunałem w Hadze

# Gbagbo już w drodze do MTK #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Gbagbo już w drodze do MTK #

29.11. Jamusukro (PAP/AFP,dpa,AP,Reuters) - Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania b. prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo - podał we wtorek jego prawnik. MTK zarzuca Gbagbo popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości podczas walki o władzę po wyborach z 2010 roku.

"Prokurator (MTK) wydał międzynarodowy nakaz aresztowania (byłego) prezydenta Laurenta Gbagbo" - oświadczył jego prawnik Jean Serge Gbougnon.

Kilka godzin później prokurator WKS Simplice Kouadio Koffi poinformował, że Gbagbo odleciał wieczorem z miasta Korhogo na północy kraju, gdzie był w areszcie od zatrzymania w kwietniu. Według dobrze poinformowanych źródeł były prezydent zostanie najpierw przetransportowany do Abidżanu, a następnie do Rotterdamu, skąd trafi do Hagi, gdzie ma siedzibę Trybunał.

MTK nie potwierdził dotychczas tych doniesień ani im nie zaprzeczył.

Podczas wizyty na WKS w październiku prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo zapewnił, że Trybunał przeprowadzi bezstronne dochodzenie w sprawie domniemanych zbrodni i postawi przed wymiarem sprawiedliwości trzy do sześciu osób najbardziej za nie odpowiedzialnych.

Zdaniem specjalnego wysłannika ONZ na WKS Choia Young Jin, były prezydent stanie przed sądem za spowodowanie śmierci setek ludzi podczas walk z siłami rywala Alassane Ouattary.

Jednak wobec MTK podnoszą się głosy krytyki za wybiórcze wymierzanie sprawiedliwości. "To Gbagbo napędzał przemoc, jednak okrutnych zbrodni dopuszczały się siły po obu stronach konfliktu" - podkreśla przedstawicielka organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch, Elise Keppler.

Agencja AP podkreśla, że nakaz aresztowania Gbagbo może doprowadzić do zwiększenia napięć między jego zwolennikami i przeciwnikami.

Gbagbo przegrał wybory prezydenckie w listopadzie 2010 roku, jednak odmówił oddania władzy. Podczas starć między siłami Gbagbo i Ouattary zginęło, według różnych źródeł, od 500 do ponad tysiąca osób. Konflikt zakończył się po kilku miesiącach wraz z aresztowaniem Gbagbo 11 kwietnia.(PAP)

akl/ mc/

10297454 10297413 102967424 10298723 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz