Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władysław Farsyniuk honorowym obywatelem Wrocławia

0
Podziel się:

Legendarny działacz Solidarności Władysław Frasyniuk otrzymał w piątek tytuł
Honorowego Obywatela Wrocławia. Wręczenie tytułu odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w
dniu święta Wrocławia.

Legendarny działacz Solidarności Władysław Frasyniuk otrzymał w piątek tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Wręczenie tytułu odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu święta Wrocławia.

Przewodniczący wrocławskiej Rady Miejskiej Jacek Ossowski podkreślił, że zasługi Frasyniuka dla Wrocławia z czasów, gdy budował opozycję przeciwko systemowi PRL, i jego późniejsza praca w Sejmie na rzecz stolicy Dolnego Śląska w pełni uzasadniają przyznanie tytułu. "To zaszczyt dla naszego miasta, dla nas i współmieszkańców naszej małej ojczyzny" - mówił Ossowski.

Odbierając nagrodę Frasyniuk zaznaczył, że wyróżnienie nie jest przeznaczone dla niego, lecz dla całej Solidarności, "bez której nie byłoby Frasyniuka". "Siła Solidarności to nie siła zakładów pracy, ale siła ludzi, a zwłaszcza tego zaplecza intelektualnego. Rzeczywistość zmieniają ludzie światli, mądrzy, kompetentni, mający horyzonty i marzenia. To dzięki tym ludziom i przedstawicielom kultury stanowiliśmy potęgę w Polsce i zdobywaliśmy szacunek na świecie" - mówił laureat.

W swoim wystąpieniu Frasyniuk odniósł się także do przyznania Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. i ocenił, że miastu ciężko będzie się zmierzyć z tym wyróżnieniem. "Marzenia są jednak najważniejsze i to one kreują postęp. Jestem pewny, że okażemy się lepsi od Hiszpanów (co roku tytuł ESK obejmują dwa miasta, w 2016 r. Wrocław będzie pełnić funkcję ESK wraz z jednym z miast w Hiszpanii - PAP) i staniemy się autentyczną stolicą europejskiej kultury" - zaznaczył.

Frasyniuk urodził się w 1954 r. W 1974 r. ukończył Technikum Samochodowe we Wrocławiu, do 1980 pracował w przedsiębiorstwach transportowych jako kierowca ciężarówek. Od 1993 r. jest udziałowcem spółki zajmującej się spedycją, logistyką i transportem. Do NSZZ "Solidarność" wstąpił w 1980 r. Był przewodniczącym zarządu regionu Dolny Śląsk.

W latach 1981-1982 kierował niejawnym Regionalnym Komitetem Strajkowym Dolny Śląsk. W 1989 brał udział w plenarnych rozmowach Okrągłego Stołu. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego Solidarności oraz współzałożycielem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, w którym objął stanowisko przewodniczącego. W 1991 przystąpił do Unii Demokratycznej, przez dwa lata był jej wiceprzewodniczącym. W latach 1991-2001 z list Unii Demokratycznej i Unii Wolności przez trzy kadencje był posłem. W 2001 r. ubiegał się o mandat, jednak UW nie weszła wtedy do Sejmu. Od 2001 do 2005 r. był przewodniczącym Unii Wolności.

W 2005 r. został jednym z inicjatorów - wraz z Jerzym Hausnerem i Tadeuszem Mazowieckim - przekształcenia Unii Wolności w Partię Demokratyczną. Kierował tym ugrupowaniem do 4 marca 2006 r., odszedł z partii w 2009 r.

Podczas uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej przyznano także Nagrody Wrocławia, które otrzymali: nieżyjąca kierowniczka referatu ds. kultury w niemieckim Konsulacie Generalnym Annette Bussmann, piosenkarka Wiesława Drojecka, organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatru Otwartego Bogusław Litwiniec, chirurg prof. Wojciech Witkiewicz oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów Region Wrocław.

Nagrodami Prezydenta Wrocławia wyróżniono: biznesmena Krzysztofa Domarackiego, dyrektora festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty Romana Gutka, sportowca Piotra Małachowskiego, działacza Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Zespołem Downa "Razem" Jarosława Pieniaka i Kolegium Europy Wschodniej.(PAP)

mic/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)