Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władze Pakistanu potwierdziły śmierć 400 cywilów w atakach dronów USA

0
Podziel się:

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi
zabitych na terytorium kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA co najmniej 400 osób to cywile -
poinformowała w sobotę agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

bEswgpat

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA co najmniej 400 osób to cywile - poinformowała w sobotę agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

Dokument, sporządzony przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona, wzywa również Stany Zjednoczone do opublikowania własnych danych, dotyczących liczby cywilnych ofiar akcji z użyciem samolotów bezzałogowych.

Jak podał Emmerson, ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu zarejestrowało od roku 2004 co najmniej 330 ataków takich samolotów na graniczących z Afganistanem Federalnie Zarządzanych Obszarach Plemiennych. Ich rezultatem było zabicie co najmniej 2200 ludzi i poważne ranienie co najmniej 600.

bEswgpav

Władze Pakistanu potwierdziły, że "co najmniej 400 cywilów zginęło w rezultacie ataków zdalnie sterowanych samolotów, a dalsze 200 ich ofiar należy uznać za osoby, które prawdopodobnie nie były zaangażowane w działania zbrojne".

"Przedstawiciele pakistańskich władz wskazują, że ze względu na niedostateczne informacje i trudności w prowadzeniu skutecznych śledztw podane liczby są zapewne zaniżone" - dodał Emmerson.

"Udział CIA w śmiercionośnych operacjach antyterrorystycznych w Pakistanie i Jemenie spowodował niemal nieprzezwyciężalną przeszkodę dla przejrzystości w tej sprawie. Jedną z konsekwencji jest to, że Stany Zjednoczone nie udostępniły własnych danych na temat poziomu strat wśród cywilów w następstwie użycia zdalnie sterowanych samolotów w tajnych operacjach, przeprowadzanych w Pakistanie i gdzie indziej" - głosi raport ONZ. (PAP)

dmi/ ap/

bEswgpaB

14842318

bEswgpaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)