Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Władze TPN apelują: W Tatrach nie używaj fajerwerków

0
Podziel się

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują do turystów
witających Nowy Rok w Tatrach, aby nie używali fajerwerków, bo wybuchy i błyski powodują płoszenie
zwierząt.

bEpRcmgl

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują do turystów witających Nowy Rok w Tatrach, aby nie używali fajerwerków, bo wybuchy i błyski powodują płoszenie zwierząt.

Na ulicach Zakopanego pojawiły się plakaty autorstwa artysty malarza Krzysztofa Kokoryna ilustrujące spłoszone wybuchem fajerwerków zwierzęta. Mają one skłonić do refleksji turystów, którzy zamierzają witać Nowy Rok w Tatrach.

Zdaniem przyrodników szczególnie narażone na huk i błysk petard są niedźwiedzie, które mogą zostać wybudzone z zimowego snu. Jeżeli niedźwiedź opuści gawrę straci sporo energii i może nie przetrwać zimy. Wybuchy petard mogą być zgubne m.in. dla zwierzyny płowej: saren, jeleni, kozic; ich ucieczka może zakończyć się śmiertelnym upadkiem ze skał lub porwaniem przez lawinę.

bEpRcmgn

Według szacunków TPN w Nowy Rok w Tatrach przywita nawet 1,5 tys. osób. Turyści zgromadzą się głównie na łatwo dostępnych szczytach reglowych np. na Nosalu, Kopieńcu lub Sarniej Skałce. Popularne są także okolice górskich schronisk. Niektórzy decydują się też na przywitanie Nowego Roku na Kasprowym Wierchu oraz Giewoncie.

Mimo apeli parku każdego roku dochodzi do przypadków odpalane petard w Tatrach. (PAP)

szb/ bos/

bEpRcmgO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)