Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Właściciel stacji dializ w Ostrowie: PZU działa na niekorzyść pacjentów zakażonych żółtaczką

0
Podziel się:

Prezes spółki Międzynarodowe Centra Dializ
(MCD) zarzuca PZU maksymalnie niekorzystną, dla zakażonych
żółtaczką typu C pacjentów, interpretację przepisów prawnych. MCD
jest właścicielem stacji dializ w Ostrowie Wlkp., gdzie zarażonych
zostało 51 osób. Rzecznik prasowy PZU twierdzi, że zarzut MCD jest
nieuzasadniony.

Prezes spółki Międzynarodowe Centra Dializ (MCD) zarzuca PZU maksymalnie niekorzystną, dla zakażonych żółtaczką typu C pacjentów, interpretację przepisów prawnych. MCD jest właścicielem stacji dializ w Ostrowie Wlkp., gdzie zarażonych zostało 51 osób. Rzecznik prasowy PZU twierdzi, że zarzut MCD jest nieuzasadniony.

Pod koniec października PZU rozpoczęło wypłaty odszkodowań dla zakażonych. Jednocześnie pierwsze pozwy pacjentów przeciwko MCD złożył w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ich pełnomocnik.

"PZU SA doszło do wniosku, że odpowiedzialność Zakładu w ramach ubezpieczenia dobrowolnego ograniczona jest (...) do kwoty 6250 złotych na jednego pacjenta. Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia (...), minimalna suma gwarancyjna w odniesieniu do jednego zdarzenia powinna wynosić równowartość 46,5 tys. euro. PZU twierdzi, że te przepisy nie dotyczą Zakładu" - pisze w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie prezes MCD Krzysztof Hurkacz.

Poinformował, że MCD prowadzi negocjacje z PZU, by wyjaśnić powody decyzji wypłacania świadczeń wyłącznie z ubezpieczenia dobrowolnego właściciela stacji oraz w tak niskiej wysokości. "Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia motywów krzywdzącej dla pacjentów interpretacji przepisów przez PZU SA" - powiedział Hurkacz.

Rzecznik prasowy PZU Michał Witkowski twierdzi, że ten zarzut jest nieuzasadniony. "Ubezpieczyciel realizuje swoją odpowiedzialność gwarancyjną, wypłacając odszkodowanie w granicach wynikających z treści umowy zawartej z podmiotem odpowiedzialnym za szkodę" - poinformował PAP.

Zdaniem rzecznika, odpowiedzialność ubezpieczyciela zawsze limitowana jest wysokością sumy gwarancyjnej i nie jest on uprawniony do dokonywania wypłat przewyższających jej wartość. "W przypadku, gdy suma świadczeń należnych z tytułu szkody przewyższa wartość określonej w umowie sumy gwarancyjnej, roszczenia mogą być kierowane bezpośrednio do podmiotu odpowiedzialnego za powstanie szkody" - powiedział Witkowski.

Podkreślił, że PZU przekazało uprawnionym należne kwoty odszkodowania i tym samym zrealizowało w całości swoje zobowiązania z ubezpieczenia dobrowolnego.

Pełnomocnik 28 z 51 chorych Tomasz Szczepuła poinformował w poniedziałek PAP, że odszkodowania, o które wnosi od MCD, opiewają na kwoty od 100 do 150 tys. zł dla osoby. "Jest to jedynie zadośćuczynienie w związku z zakażeniem" - zastrzegł.

Prokuratura Okręgowa w Kaliszu, która prowadzi pod nadzorem Prokuratury Krajowej śledztwo w sprawie narażenia pacjentów na zakażenia, postawiła zarzuty byłemu ordynatorowi stacji dializ i byłej pielęgniarce oddziałowej.

Są oni podejrzani o nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego w procesie dializy i spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, niebezpiecznego dla zdrowia i życia wielu osób. Sąd aresztował we wrześniu pielęgniarkę Renatę R. i ordynatora Stanisława T. Grozi im do ośmiu lat więzienia. (PAP)

zak/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)