Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: 10 tysięcy skazanych za narkotyki może mieć obniżone kary

0
Podziel się:

Około dziesięciu tysięcy osób, odbywających we Włoszech kary więzienia za
przestępstwa narkotykowe może skorzystać z uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny ustawy, która w
2006 roku zrównała lekkie substancje odurzające z ciężkimi - pisze w czwartek prasa.

Około dziesięciu tysięcy osób, odbywających we Włoszech kary więzienia za przestępstwa narkotykowe może skorzystać z uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny ustawy, która w 2006 roku zrównała lekkie substancje odurzające z ciężkimi - pisze w czwartek prasa.

Gazety zauważają, że nie jest dokładnie znana liczba skazanych, którzy mogą w najbliższym czasie, po uprawomocnieniu się orzeczenia, wyjść z więzień. Jednak w opinii niektórych obserwatorów należy spodziewać się wręcz masowych zwolnień z zakładów karnych po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał w środę za niezgodną z konstytucją ustawę, uchwaloną wraz z dekretem o igrzyskach olimpijskich w Turynie. Trybunał zakwestionował, podkreśla się, nie treść przepisów zaostrzających kary, ale tryb ich uchwalenia.

Przed zimowymi igrzyskami 8 lat temu zrównano lekkie narkotyki z ciężkimi, a zatem faktycznie podniesiono kary. I tak na przykład za handel haszyszem groziła odtąd minimalna kara nie dwóch, ale sześciu lat więzienia oraz grzywna od 26 tysięcy do 260 tys. euro.

Na mocy tej ustawy skazano w kolejnych latach tysiące ludzi za posiadanie większych ilości lekkich narkotyków oraz handel nimi.

Uchylenie ustawy oznacza zaś, tłumaczy dziennik "La Stampa", że marihuana i haszysz uznano za lekkie narkotyki. Tym samym w rezultacie rozróżnienia używek i automatycznego przywrócenia ustawy z lat 90. najwyższe kary za przestępstwa związane z posiadaniem większych ilości lekkich narkotyków i ich transport zostaną zredukowane z 20 do 6 lat więzienia. To osób skazanych z tego artykułu dotyczy obecna decyzja Trybunału. Według nieoficjalnych szacunków w więzieniach przebywa ich około 10 tysięcy. Teraz mogą liczyć na redukcję kar i w wielu przypadkach na wyjście na wolność. Osadzeni narkomani z wyrokami do 4 lat będą mieli zaś prawo do alternatywnych środków zapobiegawczych.

Tym samym otwarta została droga do anulowania wyroków i masowych apelacji - podkreśla "Corriere della Sera".

Kary za przestępstwa dotyczące ciężkich narkotyków wynoszą od 8 do 20 lat. Te nie uległy zmianie.(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)