Notowania

wiadomości
01.06.2011 17:44

Włochy: 42 prezydentów w czwartek w Rzymie

Rzym przygotowuje się do nadzwyczaj uroczystych obchodów czwartkowego Święta Republiki, które będą też kulminacją ceremonii z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch. Do Wiecznego Miasta przyjedzie ponad 40 prezydentów, wśród nich Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzym przygotowuje się do nadzwyczaj uroczystych obchodów czwartkowego Święta Republiki, które będą też kulminacją ceremonii z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch. Do Wiecznego Miasta przyjedzie ponad 40 prezydentów, wśród nich Bronisław Komorowski.

Przywódcy z całego świata wraz z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano obserwować będą uroczystą defiladę wszystkich rodzajów broni, która odbędzie się przed południem na via dei Fori Imperiali między Koloseum a Placem Weneckim. Będzie również poczet sztandarowy wystawiony przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Po południu prezydenci wysłuchają koncertu w Kwirynale i zostaną podjęci obiadem przez Giorgio Napolitano.

Włoska stolica już w przeddzień ceremonii przeżywa stan oblężenia z powodu przyjazdu kolejnych delegacji. W kilkunastu strefach miasta obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, a kilka z nich jest całkowicie zamkniętych.

Wraz z postawieniem wszystkich sił w stan najwyższego alarmu wprowadzony zostanie w czwartek zakaz lotów nad Rzymem. Mieszkańcy ostrzegani są, że w tym świątecznym dniu miasto będzie praktycznie nieprzejezdne.

We włoskiej stolicy jest już wiceprezydent USA Joe Biden, który porusza się w eskorcie 15 limuzyn.

Przybędzie również prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Obu gości podejmie premier Silvio Berlusconi. Biden ma spotkać się również z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.

Do Rzymu przybędą także prezydent Izraela Szimon Peres oraz przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, który w piątek zostanie przyjęty na audiencji u papieża Benedykta XVI.

Przyjechać mają wszyscy prezydenci państw Unii Europejskiej. Oczekiwany jest też prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, a także urodzony w Rzymie król Hiszpanii Juan Carlos.

Przybył już sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Media podkreślają, że obecność przywódców z całego świata na uroczystościach uświetniających 150-lecie zjednoczenia Włoch i 65. rocznicę utworzenia Republiki będzie okazją do ważnych rozmów na temat sytuacji w najbardziej zapalnych punktach oraz konfliktów, między innymi w Libii, Jemenie, Syrii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz